Tusk: Turcja i Polska mogą być tygrysami globalnej gospodarki
Premier przekonywał, że Polska i Turcja to kraje, które dobrze poradziły sobie ze światowym kryzysem gospodarczym. - Byliśmy najlepszą gospodarką w całej Unii w 2009 roku. Jako jedyni utrzymaliśmy wzrost gospodarczy, a w 2010 roku także jesteśmy liderem wzrostu, obok Szwecji. Jesteśmy dumni z tych wyników - podkreślił. Tusk przypomniał, że kiedy rozpoczynał pracę po studiach, średnia płaca w Polsce wynosiła 20 dolarów miesięcznie, a obecnie - jak mówił - ponad 1000 dol. - W doświadczeniu milionów Polaków to jest być może najbardziej wyrazisty wskaźnik niewiarygodnego postępu, jaki Polska poczyniła w ciągu 30 lat - zaznaczył.
Najnowsze rankingi światowe pokazują, że turecka gospodarka pod względem wielkości PKB jest 15. na świecie i 6. w Europie. Turcja pozostaje nadal głównym partnerem gospodarczym Polski z obszaru Bliskiego Wschodu i Azji. Według danych za 2009 r., eksport do Turcji sytuował Polskę na 19. pozycji (udział w eksporcie ogółem: 1,31 proc.), a import z Turcji uplasował nasz kraj na 20. miejscu (udział w imporcie: 1,31 proc.). Polsko-tureckie obroty towarowe w ciągu ośmiu miesięcy 2010 roku wyniosły 2 mld 476 mln dolarów (wzrost o 30 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego). Polski eksport wyniósł 1 mld 283 mln USD (wzrost o 42 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego), a import z Turcji 1 mld 193 mln USD (wzrost o 18 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego).
Donald Tusk przypomniał, że w środę uzgodnił w trakcie swoich politycznych rozmów w Ankarze, że obie strony przystąpią do prac nad liberalizacją reżimu wizowego. Jak dodał, w styczniu te kwestie powinny być załatwione. - Polacy trafią wówczas do grupy państw europejskich o najbardziej przychylnych przepisach w Turcji - zaznaczył. Premier zapowiedział też, że osobiście zaangażuje się w to, aby nie było zbędnych, proceduralnych przeszkód, przy przyznawaniu wiz dla obywateli tureckich, szczególnie przedsiębiorców. Jak dodał, Polska będzie też działała w ramach UE na rzecz zniesienia reżimu wizowego wobec sąsiadów. Tusk podkreślił również, że oba rządy powinny zrobić wszystko, aby procedury biurokratyczne nie utrudniały Polakom i Turkom wymiany handlowej i inwestycji. Kolejny raz potwierdził zaangażowanie Polski w proces akcesji Turcji do UE. Ocenił też, że nasze kraje mają "nieprzeciętną rolę do odegrania" w stabilizowaniu sytuacji politycznej i militarnej w regionie euroazjatyckim.
zew, PAP
Szukasz prezentu na święta? Zobacz jakie prezentowe hity roku wybrał "Wprost"!