Miller pozostanie szefem Gazpromu
W czasie jego prezesury państwo odzyskało pełną kontrolę nad Gazpromem i przeprowadziło liberalizację jego akcji. Z kolei sam koncern odzyskał kontrolę nad wieloma aktywami, które utracił pod rządami Wiachiriewa. Rozpoczął też nowe projekty, jak zagospodarowywanie złóż Sztokman, Jamał i Kowykta. Zbudował również gazociąg Blue Stream przez Morze Czarne do Turcji i rozpoczął układanie magistrali Nord Stream przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Prowadzi także przygotowania do budowy gazociągu South Stream przez Morze Czarne do Bułgarii. Wartość rynkowa Gazpromu wynosi obecnie 179,4 mld dolarów. W 2008 roku, przed globalnym kryzysem gospodarczym i finansowym, osiągnęła nawet 350 mld USD.
Miller pochodzi z Petersburga. Jest absolwentem tamtejszego Instytutu Finansowo-Ekonomicznego. W latach 1991-96 pracował w urzędzie mera Petersburga, w Komitecie ds. kontaktów z zagranicą. Strukturą tą kierował wówczas Putin, a jego najbliższymi współpracownikami - obok Millera - byli obecny prezydent Dmitrij Miedwiediew i pierwszy wicepremier Wiktor Zubkow. Miedwiediew w latach 2002-08 kierował radą dyrektorów Gazpromu. Jego następcą na tym stanowisku został Zubkow.
Od 1996 do 1999 roku Miller był dyrektorem ds. rozwoju i inwestycji portu morskiego w Petersburgu, a w latach 1999-2000 - zastępcą dyrektora generalnego Bałtyckiego Systemu Rurociągów (BTS), transportujących ropę z Uralu i Syberii Zachodniej nad Morze Bałtyckie. Od 2000 do 2001 roku zajmował stanowisko wiceminstra energetyki. Według cytowanego przez dziennik "Wiedomosti" anonimowego biznesmena współpracującego z Gazpromem, Miller jest w pełni dyspozycyjny wobec Putina i Miedwiediewa.
zew, PAP