SLD: reforma emerytur do Trybunału Konstytucyjnego?
Kalisz zaapelował jednocześnie do prezydenta, by sam skierował nowelę ustawy w sprawie OFE do TK. Poseł podkreślił, że to głowie państwa, jako jedynej w Polsce instytucji, przysługuje prawo złożenia do Trybunału tzw. wniosku prewencyjnego dotyczącego jakiejś ustawy, a więc wysłanie jej do TK przed wejściem w życie. W opinii szefa sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, niezgodna z ustawą zasadniczą jest praktyka kierowania ustaw do TK już po ich podpisaniu. - W obowiązku prezydenta jest nie dopuszczać do tego, żeby w polskim systemie prawnym były przepisy, co do których są wątpliwości, czy są zgodne z konstytucją - zaznaczył poseł Sojuszu.
Polityk SLD zwrócił się też do Komorowskiego, by jeśli podpisze ustawę zmieniającą system emerytalny, ujawnił ekspertyzy prawne, będące podstawą tej decyzji. - Apelujemy do pana prezydenta, mając na uwadze zarówno przepisy konstytucji, jak i przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej, aby jednak opublikował i szeroko przestawił na jakich podstawach oparł swoje przekonanie, że ta ustawa jest zgodna z konstytucją - powiedział Kalisz. Wcześniej podobny apel do prezydenta wystosowali wspólnie: były szef NBP Leszek Balcerowicz, były prezes TK Jerzy Stępień, byli ministrowie: gospodarki - Janusz Steinhoff i przemysłu - Tadeusz Syryjczyk oraz senator i były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Poseł Sojuszu oświadczył, że popiera to stanowisko.
Ustawa dotycząca zmian w systemie emerytalnym zakłada, że składka do OFE zostanie początkowo zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Zasady dziedziczenia pieniędzy, które trafią na subkonta w ZUS, będą takie same, jak w OFE. Środki te będą waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i wysokość inflacji.
Sejm dwa tygodnie temu uchwalił te zmiany. W ubiegłym tygodniu Senat nie wprowadził do nowelizacji żadnych poprawek i trafiła ona do prezydenta. Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz poinformował 3 kwietnia, że Bronisław Komorowski podejmie decyzję w sprawie ustawy o OFE w najbliższym tygodniu. Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek poinformowała, że prezydent nie widzi przeszkód konstytucyjnych, by podpisać ustawę.
PAP, arb