Grecja: zrestrukturyzujemy państwo a nie dług
Dodano:
Grecja rozwiąże dogłębnie swe problemy "nie poprzez restrukturyzację długu, lecz samego państwa" - oświadczył w piątek premier Grecji Jeorjos Papandreu, przedstawiając na posiedzeniu rządu "mapę drogową wyjścia kraju z kryzysu".
Te "radykalne zmiany" zostaną przedstawione w szczegółach po Świętach Wielkanocnych - sprecyzował premier podczas posiedzenia Rady Ministrów, które wyjątkowo było bezpośrednio transmitowane w telewizji. "Mapa drogowa" będzie następnie przedmiotem głosowania w parlamencie. - Grecja zarządza swoim olbrzymim długiem dzięki mechanizmowi pomocy, przyznanej przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy - podkreślił Papandreu. Przyznał, że zgoda na szczycie UE na przesunięcie spłaty pożyczki w wysokości 110 miliardów euro i zmniejszenie odsetek ułatwiła zadanie zmierzenia się z długiem, który w 2011 r. osiągnie 152,4 proc. PKB.
Jak sprecyzował premier Grecji, celem jest, aby w 2015 roku "zmniejszyć wydatki państwa do ok. 44 proc. PKB wobec 53 proc. PKB w 2009 r. oraz podnieść wpływy do ok. 43 proc. PKB wobec 38 proc. w 2009 r.". Przyniosłoby to wydatki publiczne na poziomie, jaki był w 2003 roku, a wpływy - na poziomie z 2000 roku - dodał.
Odnosząc się do planu prywatyzacji, Papandreu zaznaczył, że państwo "zachowa strategiczną kontrolę nad kluczowymi sektorami".
W imię walki z marnotrawieniem funduszy publicznych zaapelował o "mobilizację" pracowników sektora państwowego i prywatnego; wezwał do utworzenia jednego ciała mającego zarządzać całością świadczeń socjalnych. W jego ocenie, pozwoli to na zbudowanie systemu "gwarantującego minimalny poziom życia".pap, ps