Poseł PO pyta rząd o produkcję samochodów
Henclewska odpowiadała na pytania posłów PO Stanisława Lamczyka i Piotra Ołowskiego dotyczące przemysłu motoryzacyjnego w Polsce. - Jeszcze nie tak dawno Polska była liderem w produkcji samochodów w Europie środkowej i wschodniej. Dziś rolę lidera przejęła Republika Czeska, w której produkuje się samochody Skoda, Toyota i Hyundai. W 2010 r. Czesi przekroczyli produkcję miliona sztuk - mówił Lamczyk. W Polsce z kolei - jak zaznaczył - spada produkcja aut. - Czy prowadzone są prace nad programowaniem rozwoju przemysłu motoryzacyjnego w Polsce? Jeśli tak, to jakie są ich założenia? - pytał.
Henclewska tłumaczyła, że Polska jest jednym z największych producentów samochodów w Europie środkowo-wschodniej. - Spośród 40 fabryk zajmujących się montażem samochodów i silników, aż 16 znajduje się w Polsce. W 2010 roku wyprodukowano w Polsce 800 tys. samochodów osobowych. To był nieznaczny spadek w stosunku do 2009 roku - zapewniała. Dodała, że w zeszłym roku wyprodukowano też 88 tys. samochodów dostawczych. - Tu był istotny wzrost w stosunku do 2009 r. - zaznaczyła.
Minister podkreśliła, że że Polskę pod względem liczby wyprodukowanych samochodów wyprzedzają Niemcy, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania i Czechy. - Według wstępnych informacji, pochodzących bezpośrednio od producentów, w bieżącym roku wyprodukowanych zostanie w Polsce ok. 900 tys. samochodów osobowych. To 12 proc. więcej niż w 2010 r. Polska jest zdecydowanym liderem w regionie Europy środkowo-wschodniej w produkcji samochodów dostawczych i autobusów. Polską specjalnością są także silniki samochodowe, których w roku ubiegłym wyprodukowano powyżej 1,5 mln sztuk - wyliczała. Minister podkreśliła również, że Polska jest postrzegana przez międzynarodowe koncerny motoryzacyjne jako kraj, w którym produkowane są najwyższej jakości pojazdy, a fabryki uznawane są za jedne z najlepszych. - Produkty polskiego przemysłu motoryzacyjnego stały się specjalnością polskiego eksportu. Prawie 98 proc. produkowanych w Polsce samochodów przeznaczonych jest na eksport, głównie na wymagające rynki krajów Unii Europejskiej - powiedziała.
PAP, arb