Wielka Brytania nie wyśle Browna do MFW. Woli francuską minister
Osborne'owi podoba się w Lagarde także to, że tak jak Londyn zajmuje twarde stanowisko w sprawie redukcji deficytu budżetowego. - Jest zdecydowaną zwolenniczką uporania się z problemem wysokich deficytów i tego, by rządy nie żyły ponad stan - zaznaczył Osborne. Według BBC państwom UE zależy na tym, by nowym szefem MFW został Europejczyk, który rozumie obecne trudności finansowe eurostrefy i gotów jest im poświęcić uwagę.
Lagarde jest ministrem finansów Francji od 2007 roku. Cieszy się wysoką renomą zarówno wśród finansistów, jak i opinii publicznej. W młodości brała udział w zawodach pływackich, a z wykształcenia jest prawnikiem. Pracowała w Nowym Jorku i płynnie mówi po angielsku. W 2009 roku "Financial Times" uznał ją za najlepszą europejską minister finansów.
Nowy dyrektor generalny MFW zostanie oficjalnie wyznaczony z końcem czerwca. Lagarde, jeśli zostanie zaaprobowana przez USA, Chiny i inne państwa pozaeuropejskie, będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku w 60-letniej historii Funduszu i piątym z rzędu obywatelem francuskim na czele tej instytucji.PAP, arb