"Zmierzch atomu w Europie? To przesada"

Mówiąc o Chinach wiceprezes Arevy podkreślił, że oprócz trwającej budowy dwóch reaktorów EPR w Taishan, Areva zamierza podpisać, choć jeszcze nie wiadomo, kiedy, kontrakt na dwa kolejne w tym samym miejscu. Zaznaczył też, że firma szeroko współpracuje z Chińczykami. - Przekazaliśmy Chińczykom technologię, na której podstawie opracowują własną konstrukcję. Chiny po awarii w Fukushimie zdecydowały, że będą wdrażać III generację reaktorów. Kontynuują co prawda budowę własnych reaktorów CPR II generacji, ale myślą już o kolejnym etapie rozwoju - mówił wiceprezes Arevy.
Pytany o współpracę koncernu z polskim przemysłem, zaznaczył, że dowodem na to, jak jest on ważny, jest fakt, że już uczestniczy w projektach Arevy poza Polską. - Na budowie w Olkiluoto w Finlandii najczęściej słyszany język to polski. Cały system wentylacji jest wykonany przez polską firmę. Cała stalowa wewnętrzna wykładzina obudowy bezpieczeństwa została wyprodukowana przez Polimex. Wyposażenie elektryczne, to z kolei Elektrobudowa. Znamy, więc polskie firmy i to nawet przed rozpoczęciem rozważań, w jaki sposób polski przemysł może uczestniczyć w projekcie polskiej elektrowni jądrowej - powiedział Laferrere. Zaznaczył też, że firma nie ma wątpliwości, co do udziału miejscowego przemysłu w polskim projekcie. - Niewiele jest miejsc w Europie, gdzie można znaleźć tyle doświadczonych firm, np. w dziedzinie instalacji elektrycznych, które w dodatku mogą pracować nie tylko przy polskim projekcie, ale też gdzie indziej w Europie. Zwłaszcza, że obecnie nie ma już problemów z przerzucaniem pracowników z kraju do kraju - podkreślił.
Odnosząc się do zmiany w ostatnich dniach prezesa koncernu - po 10 latach na stanowisku Anne Lauvergeon zastąpił Luc Oursel - Laferrere stwierdził, że nie zmieni to strategii firmy. - Luc Oursel pracował w firmie i współtworzył jej strategię, więc nie należy oczekiwać dużych zmian strategicznych. Areva zostaje tym, czym jest, czyli największym konglomeratem przemysłowym w sektorze nuklearnym i zwolennikiem energii wolnej od emisji CO2. Działamy, bowiem również w sektorze energii odnawialnej i na tych dwóch rodzajach opiera się nasza wizja strategiczna: dostarczać wszystkim energii "bezemisyjnej" - mówił.
PAP, arb