Barroso: reform nie można dalej odkładać
Słowacja dorzuci się do EFSF. Wybory na wiosnę
- Dyscyplina finansowa jest drogą, którą powinniśmy iść dalej. Tylko dzięki krokom w tym kierunku będzie można obniżyć wysokie odsetki - mówił. Przewodniczący Komisji Europejskiej oświadczył, że Bułgaria jest bardzo dobrym przykładem dyscypliny finansowej. - Bułgaria dokonała znacznego postępu, lecz powinna przyśpieszyć tempo realizacji funduszy unijnych - powiedział.
"Bułgaria i Rumunia powinny być w Schengen"
Barroso potwierdził poparcie KE dla bułgarskiego członkostwa w strefie Schengen. - Bułgaria spełniła wszystkie warunki. Jej przyłączenie się do Schengen jest kwestią sprawiedliwości - zaznaczył. Jednocześnie przypomniał, że KE nie może okazywać presji na rządy, które mają odmienne stanowisko w tej sprawie. Powiedział, że rządy Holandii i Finlandii mają prawo do sprzeciwu wobec przystąpienia Bułgarii do Schengen, lecz powinny je uargumentować.
Barroso wyraził poparcie dla centroprawicowego gabinetu Bojko Borysowa, lecz odrzucił sugestie, że jego wizyta oraz dwudniowe posiedzenie klubu Europejskiej Partii Ludowej (EPL), największej grupy politycznej w PE, które rozpoczęło się w czwartek w Sofii, są związane z wyznaczonymi na przyszłą niedzielę wyborami prezydenckimi i samorządowymi. - Uważam, że rząd (Borysowa) wykonuje dobrą robotę, lecz Komisja Europejska nie podejmuje decyzji, kogo ma wybrać na prezydenta bułgarski naród - oświadczył.
Na posiedzenie klubu EPL przybyli do Sofii: kończący swą połowiczną kadencję przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i trzej komisarze unijni. Posiedzenie jest poświęcone czynnikom mającym zagwarantować trwały rozwój Europy, m.in. przyszłości europejskiej polityki spójności.
zew, PAP