"Zielona wyspa" podnosi podatki, tnie wydatki
Czytaj więcej o kryzysie na Wprost.pl:
Sikorski: oddamy prerogatywy za korzyści
Merkel i Sarkozy ustalili przyszłość UE? Van Rompuy dowie się z listu
"Euro było skazane na porażkę"
Merkel będzie kontrolować trzy polskie banki?
"Albo bolesne wyrzeczenia, albo Włochy stoczą się w otchłań"
Wielkie oszczędzanie we Włoszech. Premier rezygnuje z pensji, minister pracy płacze
- 12 miesięcy temu Irlandia była europejskim problemem. Obecnie trudności eurostrefy i słaba kondycja globalnej gospodarki zagraża naszemu ożywieniu - powiedział w parlamencie inicjując dwudniową debatę budżetową minister stanu Brendan Howlin. Zapowiedział, że fundusz płac budżetówki zmniejszy się w 2012 roku o 400 mln euro, a zatrudnienie w niej nie przekroczy 300 tys., co oznacza zmniejszenie liczby pracowników o dalsze 6 tys. W latach 2008-2015 fundusz płac budżetówki ma się zmniejszyć o 3,5 mld euro (20 proc.), a zatrudnienie o 12 proc. (37,5 tys. pracowników).
Więcej od studentów, mniej na szpitale
Inne działania przewidują podniesienie czesnego dla studentów o 250 euro (obecnie płacą oni maksimum 2 tys. euro rocznie), zmniejszenie wydatków na służbę zdrowia o 543 mln euro, zmniejszenie zapomogi na trzecie i kolejne dziecko oraz zredukowanie wydatków na osłonę socjalną o 475 mln euro. Minister sprawiedliwości Alan Shatter ogłosił zamknięcie 31 posterunków policji, a 10 innych w rejonie Dublina będzie otwartych w zmniejszonym wymiarze godzin.
Podwyżka VAT przesądzona
O dalszych posunięciach poinformuje 6 grudnia minister finansów Michael Noonan. W ocenie komentatorów, zwiększenie podstawowej stawki podatku VAT z 21 do 23 proc. jest przesądzone. Z kolei minister ds. środowiska, społeczności lokalnych i samorządu lokalnego Phil Hogan poinformował, że rząd ma w planach wprowadzenie do połowy 2012 roku podatku katastralnego. Zanim zacznie on obowiązywać, właściciele nieruchomości mieszkalnych będą płacić jednolity podatek w wysokości 100 euro rocznie, a wynoszące około 160 mln euro coroczne wpływy z tego tytułu sfinansują usługi i świadczenia lokalnych władz samorządowych.
W wygłoszonym 4 grudnia orędziu do narodu lider centroprawicowej Fine Gael, premier Enda Kenny ostrzegł, że rząd wydaje 16 mld euro więcej niż wynoszą jego przychody z podatków.
zew, PAP