PGNiG rosyjski gaz kupi z Niemiec
Jak powiedziała Zakrzewska, jest to umowa przesyłowa, która pozwoli Polskiemu Górnictwo Naftowemu i Gazownictwu kupować gaz z kierunku zachodniego po korzystnych cenach. Dzięki niej spółka będzie mogła miesięcznie sprowadzać do Polski dodatkowe ok. 190 mln metrów sześciennych gazu.
Tzw. wirtualny rewers to możliwość odbioru gazu nie bezpośrednio od kontrahenta, ale z przeciwnego kierunku. Firmy kupujące surowiec będą mogły zakupić "wirtualny" przesył gazu np. z Niemiec, ale realnie odbiorą go za pomocą gazociągu jamalskiego z Rosji. Podpisana umowa jest trzecią umową PGNiG na przesył w ramach tzw. wirtualnego rewersu, ale pierwszą zawartą na tak długi okres. Dwie pierwsze dotyczyły listopada i grudnia 2011 r. Gaz-System poinformował, że zawarł również umowy na dostawy gazu w ramach wirtualnego rewersu ze spółkami: Entrade Grupa oraz Kri Marketing And Trading.
Usługa, którą oferuje Gaz-System (operator polskiego odcinka gazociągu jamalskiego) jest dostępna od listopada. Pozwala na sprowadzanie do Polski poprzez gazociąg jamalski dodatkowych ilości gazu - do około 2,3 mld m sześc. rocznie. W październiku do Gaz-Systemu wpłynęło pięć wniosków na korzystanie z wirtualnego rewersu - cztery o świadczenie usługi w okresie długoterminowym (od 2012 r.), jeden krótkoterminowym (w 2011 r.).
Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne, na terytorium Polski może działać tylko jeden operator sytemu przesyłu gazu. Jest on zobowiązany do opracowania instrukcji ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej.
zew, PAP