Biedronka odlatuje z Portugalii
We wtorek kierownictwo spółki Sociedade Manuel dos Santos SGPS poinformowało telewizję RTP, że głównym motywem opuszczenia portugalskiego rynku przez większościowego udziałowca grupy JM jest lepsza sytuacja gospodarcza Holandii. "Decyzja o przeniesieniu kapitału do Holandii nie wynika, jak sugeruje prasa z >ucieczki< przed obciążeniami fiskalnymi, ale z preferencji w lokowaniu swoich środków w kraju o lepszej kondycji ekonomicznej, niż Portugalia" - napisano w komunikacie. Zdaniem portugalskich komentatorów, decyzja przeniesienia kapitałów właścicieli Biedronki do holenderskiej spółki Sociedade Manuel dos Santos BV została podyktowana podniesieniem przez rząd Pedra Passosa Coelho obciążeń fiskalnych w 2012 r., w tym podatku VAT. "Szkoda, że rodzina Soares dos Santos nie jest szczera, tłumacząc motywy przeniesienia swojego kapitału do Holandii. Dobrze wiemy, że głównym powodem tej decyzji jest korzystniejszy od Portugalii system podatkowy tego kraju" - stwierdził Nicolau Santos, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Expresso".
Od 2012 r. w Portugalii zlikwidowana została średnia stawka VAT na towary. Podatek ten zwiększył się z 13 proc. do 23 proc. Jedynie podstawowe produkty żywnościowe zostały z VAT na poziomie 6 proc. Wzrósł również VAT w gastronomii - z 13 do 23 proc. W 2012 r. zmianie uległ też podatek dochodowy od osób prawnych. Skala podatkowa dla firm o zysku przekraczającym 1,5 mln euro zwiększyła się z 25 proc. do 28 proc. W trzecim kwartale 2011 r. zysk netto grupy JM wyniósł 112 mln euro. We wtorek tezę o motywie fiskalnym przesunięcia kapitałów do Holandii podważył Jose Soares dos Santos, dyrektor wykonawczy firmy Sociedade Manuel dos Santos SGPS. "Nasza decyzja nie ma związku z polityką podatkową. Sytuacja finansowa grupy Jeronimo Martins jest stabilna, a jej zadłużenie bardzo niskie", powiedział agencji Lusa przedstawiciel portugalskiej firmy.
Grupa Jeronimo Martins jest obecna w Polsce od 1995 r. Posiada ponad 1800 sklepów dyskontowych Biedronka. W Portugalii JM obsługuje m.in. supermarkety Pingo Doce oraz Recheio, sieć obiektów cash and carry oferujących produkty spożywcze dla gastronomii. Prezesem grupy Jeronimo Martins i głową rodziny Soares dos Santos, która jest właścicielem spółki Sociedade Manuel dos Santos SGPS, jest 76-letni Alexandre Soares dos Santos. W ocenie lizbońskiego dziennika "Jornal de Negocios", plasuje się on na 7. miejscu najbardziej wpływowych osób w Portugalii, wyprzedzając m.in. prezydenta kraju Anibala Cavaco Silvę. Z kolei według szacunków "Forbes" za 2010 r., Alexandre Soares dos Santos znajduje się na 512. pozycji listy najbogatszych ludzi świata, z majątkiem wycenianym na 2,3 mld dolarów.
pap, ps