Polacy przestali kupować leki
Według IMS Health, wprowadzenie nowej listy leków refundowanych na początku 2012 roku wyraźnie zmieniło typowe zachowania pacjentów na przełomie roku. Zdaniem firmy analitycznej w grudniu klienci aptek, obawiając się wzrostu cen leków i usunięcia niektórych z nich z listy refundacyjnej, kupowali medykamenty na zapas, co spowodowało w całym miesiącu kilkunastoprocentowy wzrost wartości sprzedaży w ujęciu rok do roku. - Szczególnie widoczne było to w dwóch ostatnich tygodniach grudnia, kiedy to po opublikowaniu nowych list refundacyjnych dynamika rynku wyraźnie przyspieszyła, a tygodniowa wartość rynku przekroczyła 550 mln zł. W tym okresie pacjenci kupili w aptekach o około 20 proc. więcej leków w ujęciu ilościowym i nawet o 30-40 proc. więcej w ujęciu wartościowym w porównaniu do poprzedniego roku - podkreśla ekspert IMS Health Marcin Gawroński. - Z kolei początek stycznia, kiedy trwał protest lekarzy i część aptek nie miała jeszcze podpisanych umów z NFZ, był okresem o niezwykle małej dynamice. W pierwszym tygodniu 2012 roku sprzedaż w aptekach wyniosła niecałe 260 mln zł, co oznacza spadek o blisko 35 proc. w ujęciu rok do roku - dodaje.
IMS Health informuje, że szczególnie duże spadki sprzedaży w aptekach na początku stycznia, sięgające ponad 70 proc., apteki odnotowały w grupie materiałów medycznych, do której należą paski diagnostyczne do oznaczania stężenia glukozy we krwi. W tym wypadku zwiększone zakupy, jakich pacjenci dokonali w aptekach w grudniu (wzrost o ponad 115 proc. rok do roku do 108 mln zł), wyraźnie obniżyły wyniki na początku stycznia. Spadki sprzedaży, choć nie tak duże jak w przypadku pasków diagnostycznych, zanotowano również w innych grupach leków, których dotyczyły zmiany na listach refundacyjnych.
Firma analityczna podkreśla, że dzienna sprzedaż z hurtowni do aptek w okresie międzyświątecznym była o ponad 35 proc. wyższa od rejestrowanej w analogicznym okresie 2010 r. Z kolei w pierwszym tygodniu stycznia średnia dzienna sprzedaż z hurtowni była aż o jedną trzecią niższa od rejestrowanej w analogicznym okresie 2010 r. - Możemy powiedzieć, że na początku 2012 roku sprzedaż zarówno z hurtowni do aptek, jak i z aptek do pacjentów, jest wyjątkowo niska. Również w kolejnych tygodniach możemy spodziewać się nietypowych wyników rynku aptecznego w konsekwencji wprowadzenia nowej ustawy refundacyjnej - ocenia Gawroński.
PAP, arb