Kanada grozi Unii Europejskiej
Jakość paliwa zależna od sposobu wydobycia?
List kanadyjskiego ambasadora jest częścią sporu między Kanadą a UE, która przygotowuje dyrektywę dotyczącą jakości paliw. Jakość paliw miałaby być oceniana na podstawie ich wpływu na środowisko, wliczając w to wydobycie. Celem dyrektywy jest wymuszenie na producentach paliw ograniczenia emisji gazów wpływających na klimat o 6 proc. w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Stąd też kanadyjska ropa pochodząca z piasków roponośnych zostałaby uznana za "gorszą", ponieważ jej wydobycie związane jest z dużym zużyciem energii.
Kanadyjscy producenci ropy lobbują w UE
Na swojej stronie internetowej dziennik "The Globe and Mail" przypomniał, że w unijnej komisji pracującej nad dyrektywą odbędzie się głosowanie; jeśli dyrektywa uzyska poparcie, trafi do Parlamentu Europejskiego. Dziennik zwrócił uwagę, że w ciągu minionych dwóch lat kanadyjscy producenci ropy przeprowadzili ponad 100 spotkań w UE, działając jako lobbyści przeciw dyrektywie.
Kanada będzie sprzedawać ropę do Europy?
Kanada co prawda nie eksportuje ropy naftowej do Europy na dużą skalę, jednak rząd Stephena Harpera poszukuje obecnie nowych rynków zbytu w związku z odłożeniem w czasie budowy ropociągu Keystone XL, który miał dostarczać kanadyjską ropę do rafinerii w USA. Jednym z potencjalnych odbiorców mogą być Chiny. Media nie wykluczają jednak, że i w Europie, przy sprzyjających regulacjach, kanadyjska ropa znalazłaby więcej kupujących. Telewizja CBC News uzyskała potwierdzenie w federalnym ministerstwie surowców naturalnych, że kanadyjski rząd sprzeciwia się unijnej dyrektywie i nie zawaha się bronić interesów kraju.
ja, PAP