Redukcja CO2. Niemcy: niech Merkel przekona Polskę do cofnięcia weta
"To sprawa na najwyższy szczebel"
Szef niemieckiego Federalnego Urzędu Środowiska (UBA) Jochen Flasbarth powiedział, że konfliktu o politykę klimatyczną UE nie da się rozwiązać tylko na szczeblu polityków odpowiedzialnych za sprawy ochrony środowiska. - Należy się tym zająć na wyższym szczeblu szefów państw i rządów. Musimy razem z Polską poszukać rozwiązań, umożliwiających podniesienie celów klimatycznych - ocenił w rozmowie z FAZ.
Podobnego zdania jest Regine Guenther z organizacji ekologicznej World Wide Fund For Nature (WWF) w Niemczech. - Merkel musi osobiście zająć się tą sprawą - powiedziała. - Kanclerz powinna porozmawiać z Polską i przekonać polski rząd do rezygnacji z blokady w sprawie ochrony klimatu - powiedziała Ann-Kathrin Schneider ze Związku na rzecz Ochrony Środowiska i Natury.
Polska mówi "nie"
W marcu Polska zawetowała przyjęcie tzw. kroków milowych na drodze ograniczania emisji CO2. Zakładają one, że w 2030 r. UE miałaby zredukować emisje o 40 proc., w 2040 r. - o 60 proc., a w 2050 r. - o 80 proc. w porównaniu z 1990 r. Polski rząd argumentuje, że nie jest wskazane ustalanie nowych celów redukcji emisji CO2 po 2020 r. zanim nie zakończą się globalne negocjacje klimatyczne, co może nastąpić w 2015 r. Zgodnie z obowiązującym pakietem klimatycznym z 2008 r., UE ma obniżyć swoje emisje o 20 proc. do 2020 r.
W czerwcu 2011 r. Polska zablokowała konkluzje Rady UE w sprawie tzw. mapy drogowej, wyznaczającej cele redukcji CO2 do 2050 r., w obawie przed wzrostem celu redukcji na 2020 r. i dodatkowych obciążeń dla naszej gospodarki.
Najwięcej CO2 emituje przyroda - m.in. wulkany i zwierzęta hodowlane.
zew, PAP