Katowicki Holding Węglowy szuka miliarda złotych
- Po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady, w przyszłym tygodniu przekażemy całą dokumentację dotyczącą programu emisji obligacji do akceptacji Walnego Zgromadzenia - poinformował dyrektor zespołu organizacji i komunikacji korporacyjnej w holdingu Jarosław Kwieciński. Posiedzenie Rady trwało 20 kwietnia od rana do późnego popołudnia. Oprócz zaakceptowania programu emisji obligacji, Rada przyjęła też m.in. sprawozdania finansowe holdingu za ubiegły rok i zarekomendowała udzielenie absolutorium członkom zarządu spółki. Przyjęto też propozycję podziału ubiegłorocznego zysku firmy.
Emisja obligacji KHW (w dwóch transzach, z których pierwsza, warta ponad 700 mln zł) jest przygotowywana od wielu miesięcy. W ostatnim czasie władze holdingu uzgodniły z zainteresowanymi bankami warunki emisji. Najdłużej dyskutowano m.in. sprawę charakteru obligacji (imienne czy na okaziciela) oraz ich zabezpieczeń. Pieniądze z obligacji mają być przeznaczone na inwestycje w holdingu - pomogą też w naprawie finansów tej spółki, która miała problemy z przeterminowanymi zobowiązaniami.
Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz mówił niedawno, że uruchomienie programu emisji obligacji to obecnie najważniejsza sprawa dla holdingu, który z powodu kłopotów wydobywczych w kopalniach oraz trudnej sytuacji finansowej stracił dynamikę działania i nie był w stanie zapewnić odpowiednich środków na niezbędne inwestycje. - Czekamy na sfinalizowanie emisji obligacji. To jest warunek, aby ta spółka stanęła na nogi i miała środki na inwestycje. Bez inwestycji nie ma szans. Oczekujemy tu szybkich rozstrzygnięć, bo czas niestety działa na niekorzyść - mówił na początku kwietnia w Katowicach Tomczykiewicz, odpowiedzialny w resorcie gospodarki za górnictwo. Wiceminister przypominał, że w związku z koniecznością wyłączenia z eksploatacji dwóch ścian wydobywczych w KHW (z uwagi na zagrożenie pożarowe), firma ma kłopoty techniczne, skutkujące zauważalnym ubytkiem wydobycia węgla. Tomczykiewicz nie chciał jednak oceniać, jak wpłynie to na wyniki holdingu za pierwszy kwartał tego roku.
Prasa spekulowała, że w przypadku niepowodzenia programu emisji obligacji KHW, "planem B" dla holdingu miałoby być powiązanie kapitałowe z notowaną na giełdzie Jastrzębską Spółką Węglową. Informacje te zdementował jednak wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Katowicki Holding Węglowy należy do trzech największych polskich spółek węglowych. W ubiegłym roku jego kopalnie wydobyły 12,6 mln ton węgla. W końcu ubiegłego roku holding zatrudniał niemal 19 tys. osób.
PAP, arb