Pawlak: Amerykanie nie chcą szukać u nas gazu łupkowego? Rozumiemy ich
- Decyzję Exxona przyjmujemy ze zrozumieniem. Wiadomo, że Exxon ma duże interesy realizowane w Rosji. Byłoby dziwne, gdyby robił taki szpagat i tutaj jeszcze ćwiczył gaz łupkowy. Są dwie możliwe ścieżki, albo zrezygnuje z koncesji, albo je odsprzeda. W najbliższym czasie będziemy wiedzieli, jakiś scenariusz będzie realizowany. Natomiast warto podkreślić, że Chevron pozostaje, że PGNiG przygotowuje konsorcjum do wydobycia gazu łupkowego na przemysłową skalę - powiedział Pawlak dziennikarzom.
ExxonMobil poinformował, że zakończył poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. - Nie zaobserwowaliśmy stałego, komercyjnego poziomu przepływu węglowodorów w naszych dwóch otworach w basenie lubelskim i podlaskim. Mamy nadzieję, że działania Polski mające na celu rozwój gazu łupkowego zakończą się sukcesem. Doceniamy wsparcie polskiego rządu i społeczności lokalnych, które umożliwiło nam dokonanie oceny potencjału naszego obszaru koncesyjnego w sposób bezpieczny i efektywny oraz z poszanowaniem środowiska - poinformował doradca ds. relacji zewnętrznych ExxonMobil Exploration and Production Poland Adam Kopyść.
W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in.: Exxon Mobil, Chevron, Marathon, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach wypycha gaz do góry. W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ponad 50 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż.
W kwietniu rosyjska firma paliwowo-gazowa Rosnieft i największy na świecie koncern paliwowy ExxonMobil podpisały pakiet porozumień, przewidujących m.in. wspólną eksploatację złóż ropy i gazu na szelfie Morza Karskiego i Morza Czarnego. Porozumienia te są konsekwencją zawartej przez Rosnieft i ExxonMobil w sierpniu 2011 roku umowy o partnerstwie strategicznym, przewidującej ich współpracę w Arktyce, na Syberii Zachodniej i Morzu Czarnym, a także w USA i Kanadzie. Zapowiedziano wtedy, że inwestycje wynikające z tej umowy mogą wynieść nawet 500 mld dol. Rosnieft nie jest pierwszym koncernem z Rosji, który zawarł porozumienie o partnerstwie z koncernem z USA. Umowa taka łączy też rosyjski Łukoil z amerykańskim ConocoPhillips.sjk, PAP