"UE będzie miała 4,6 mld euro na inwestycje infrastrukturalne"
Chodzi o obligacje infrastrukturalne, nazywane też projektowymi (ang. project bonds), gwarantowane przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i budżet UE. Są one jednym z elementów strategii wzrostu gospodarczego w UE. Zaangażowanie EBI ma zwiększyć atrakcyjność obligacji dla inwestorów prywatnych.
- Wraz z ostatecznym głosowaniem w PE obligacje projektowe stają się w końcu rzeczywistością. Od teraz do końca 2013 roku będziemy mieli do dyspozycji 4,6 mld euro na sfinansowanie konkretnych przedsięwzięć infrastrukturalnych w energetyce, transporcie i połączeniach szerokopasmowych - oświadczył szef Komisji Europejskiej Jose Barroso po głosowaniu.
Cel - pobudzenie wzrostu
Obligacje mają pobudzić wzrost poprzez zaangażowanie środków prywatnych inwestorów w realizację dużych publicznych inwestycji w UE. EBI ma selekcjonować projekty pod emisję obligacji, a także rekompensować część ewentualnych strat inwestorom. Dzięki temu obligacje te mają mieć zapewniony wysoki rating.
Pilotażowa faza obligacji, na którą KE ma przeznaczyć 230 mln euro z obecnego unijnego budżetu, potrwa 1,5 roku i według obliczeń KE wygeneruje, poprzez efekt mnożnikowy, ok. 4,6 mld euro finansowania.
"Inaczej by tych projektów nie było"
Unijny komisarz ds. walutowych Olli Rehn powiedział po głosowaniu w PE, że program obligacji pokazuje, "jak można użyć ograniczonych środków publicznych, by odblokować inwestycje prywatne, i w ten sposób uruchomić projekty o znaczeniu europejskim, których inaczej by nie rozpoczęto z powodu obecnych niepewnych warunków gospodarczych".
Jeśli obligacje okażą się sukcesem, będą uruchomione na dużo szerszą skalę w przyszłym budżecie UE w ramach funduszu infrastrukturalnego Connecting Europe Facility (ok. 50 mld euro na lata 2014-2020).
Na co pójdą pieniądze?
W czerwcu przedstawiciel EBI poinformował, że pod kątem pilotażu obligacji rozważają projekty energetyczne w Niemczech i Wielkiej Brytanii oraz transportowe w krajach Beneluksu i Szkocji. Dodał, że każdy kraj może zgłaszać swoje projekty, które bank przeanalizuje.
Obligacje infrastrukturalne są elementem uzgodnionego na ostatnim szczycie UE planu pobudzania unijnej gospodarki. Łącznie na takie prowzrostowe inwestycje przewidziana jest kwota 120 mld euro. Po czwartkowym głosowaniu pozostaje tylko zatwierdzenie pilotażu obligacji przez ministrów finansów "27", co ma to nastąpić jeszcze w lipcu.
zew, PAP