Kolejarze strajkują - pociągi odwołane
Według informacji rzeczniczki Przewozów Katarzyny Mirowskiej w niedzielę spółka odwołała siedem pociągów w pełnej relacji, kursujących na trasach: Katowice - Oświęcim, Katowice - Kozłów – Katowice i Katowice - Zwardoń - Katowice. Skrócone zostały też trasy dwóch kolejnych pociągów: pociąg kursujący w relacji Katowice - Kielce został odwołany na odcinku Katowice - Kozłów, a pociąg Sędziszów - Katowice na odcinku Kozłów - Katowice.
Na trasie Oświęcim – Czechowice-Dziedzice - Oświęcim w zamian za odwołane pociągi podróżni mogą skorzystać z autobusowej komunikacji zastępczej. Dodatkowo w pociągach TLK spółki PKP Intercity kursujących na terenie woj. śląskiego są honorowane bilety Przewozów Regionalnych. O aktualne informacje na temat kursowania pociągów podróżni mogą pytać pod numerami telefonów: 782 554 681 i 782 554 440.
Pytana o organizację pracy Przewozów Regionalnych w następnych dniach Mirowska wskazała, że trudno to określić – od soboty liczba maszynistów na zwolnieniach lekarskich wzrosła z 44 do 47. W poniedziałek wcześnie rano w tej sprawie zbierze się Regionalny Zespół Zarządzania Kryzysowego – powołany w piątek przez naczelnika Ekspozytury Zarządzania Ruchem Kolejowym w Sosnowcu.
Jednym z pierwszych ustaleń Zespołu było przejęcie od soboty przez samorządową spółkę Koleje Śląskie dotychczasowej trasy Przewozów Tychy Lodowisko - Katowice - Sosnowiec Główny.
Według informacji Kolei Śląskich, od piątku do niedzieli spółka ta uruchamia między Tychami i Sosnowcem łącznie 82 pociągi, w miejsce 114 odwołanych pociągów Przewozów Regionalnych. Według danych służb kryzysowych wojewody śląskiego, Koleje w sobotę wykonały tam 22 kursy; wstępnie zadeklarowały pełne uruchomienie tego połączenia.
Służby wojewody podsumowały też, że w piątek z powodu absencji maszynistów PR ogółem w regionie odwołano 38 pociągów spółki (najwięcej na trasie z Tychów do Sosnowca), a trasy 3 kolejnych zostały skrócone. W sobotę natomiast, poza relacją Tychy – Sosnowiec obsługiwaną przez Koleje Śląskie, na tory nie wyjechało 11 pociągów Przewozów.
Tylko częściowo odwoływane pociągi udało się zastąpić dodatkowymi kursami Kolei Śląskich, komunikacją autobusową i umożliwieniem podróży pasażerom PR pociągami TLK spółki PKP Intercity.
Niektóre pociągi PR mają – w miarę potrzeb - prowadzić maszyniści wypożyczani przez Koleje Śląskie; samorządowej spółce udało się wygospodarować siedem takich osób.
W środę Przewozy Regionalne nie wypłaciły w terminie wynagrodzeń ponad 1,4 tys. pracownikom śląskiego zakładu wskazując, że marszałek woj. śląskiego zaprzestał regulowania należności za przewozy. W tej sytuacji spółka – jak mówili jej przedstawiciele - zmieniła priorytety płatnicze na rzecz utrzymania regulowania bieżących zobowiązań wobec zarządcy kolejowej infrastruktury i dostawcy energii.
Marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz argumentował brak płatności na rzecz PR tym, że zakończona w połowie roku ostatnia umowa okresowa na przewozy nie została ani rozliczona, ani aneksowana. Mimo to samorząd w pierwszych dniach października przelał PR pewną transzę należności, które z takiej umowy wynikałyby (ok. 10 mln zł).
W piątek marszałek przelał kolejną transzę (ok. 11 mln zł) wyrażając przy tym nadzieję, że umożliwi to wypłatę zaległych wynagrodzeń. W reakcji zarząd PR zdecydował o wypłacie połowy zaległego wynagrodzenia za wrzesień wszystkim pracownikom śląskiego zakładu Przewozów Regionalnych. Przelewy mają być dokonywane od poniedziałku.
Szef Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych Leszek Miętek zapewnił w piątek, że w regionie nie odbywa się "jakikolwiek strajk maszynistów”, a zwolnienia są następstwem stresu spowodowanego brakiem pensji i perspektywą likwidacji śląskiego zakładu PR z końcem roku.
W czerwcu zarząd woj. śląskiego zdecydował o powierzeniu swojej spółce Koleje Śląskie wszystkich przewozów kolejowych w regionie; Przewozy Regionalne mają tam jeździć tylko do grudniowej zmiany rozkładu jazdy. W reakcji zarząd PR poinformował o likwidacji w tym terminie swojego śląskiego zakładu i zwolnieniu większości z 1874 pracujących tam wówczas osób.mp, pap