Grupa TAURON: Podpisano umowę na blok w Jaworznie
17 kwietnia, w obecności m.in. premiera Donalda Tuska, wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej oraz ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, TAURON Wytwarzanie podpisał z konsorcjum Rafako - Mostostal kontrakt na budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW opalanego węglem kamiennym. Będzie to największa inwestycja Grupy TAURON, która znacząco wpłynie na poprawę jej efektywności wytwarzania. Oddanie bloku do eksploatacji ma nastąpić pod koniec obecnej dekady.
- Elektrownia w Jaworznie to doskonały przykład na to, że polskie spólki energetyczne skutecznie realizują swoje strategie. To trzecia inwestycja z wielkiej energetycznej trójki, czyli elektrowni kluczowych dla zabezpieczenia dostaw energii dla Polaków. Nowe bloki w Jaworznie, Opolu i Kozienicach budowane przez największe polskie spółki energetyczne, będą miały łączną moc prawie 4 tys. MW. Pozwoli to na zapewnienie dostaw prądu dla około 7 mln gospodarstw domowych. Te inwestycje to także mocny impuls dla naszej gospodarki. Dzięki nim powstają tysiące miejsc pracy powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.
- Budowa bloku w Elektrowni Jaworzno III należy do priorytetów w strategii korporacyjnej Grupy TAURON, zgodnie z którą odbudowujemy moce wytwórcze i zastępujemy wyeksploatowane bloki nowymi wysokosprawnymi jednostkami. Blok węglowy, który powstanie w Jaworznie, będzie należał do najnowocześniejszych w swej kategorii. Spełni wszystkie normy emisji. Będzie to jedna z najsprawniejszych jednostek energetycznych w Europie mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia.
Zgodnie z harmonogramem obiekt zostanie oddany do eksploatacji po niespełna pięciu latach, co pozwoli na uzupełnienie wycofywanych z użytkowania po roku 2016 starszych jednostek węglowych, przy czym parametry nowego bloku węglowego będą znacznie lepsze od zastępowanych. Jego sprawność wyniesie blisko 46 proc. Jaworznicki blok spełni surowe unijne wymagania z zakresu ochrony środowiska. Ponadto będzie przystosowany do ewentualnego dobudowania w przyszłości instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla, co jest zgodne z wymaganiami Komisji Europejskiej.
Przy realizacji kontraktu, którego całkowita wartość wyniesie ok. 5,4 mld złotych brutto, zatrudnienie znajdzie kilka tysięcy osób. Blok zagwarantuje także na kilkadziesiąt lat kilka tysięcy miejsc pracy w okolicznych kopalniach węgla kamiennego, które będą dostawcami paliwa.
Grupa TAURON konsekwentnie realizuje program inwestycyjny, zgodnie z przyjętą strategią korporacyjną. Podpisanie umowy w Jaworznie jest kolejnym ważnym wydarzeniem, które miało miejsce tylko w tym roku. W marcu TAURON Polska Energia podpisała z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi umowę w sprawie finansowania bloku gazowo-parowego o mocy 413 MW w Łagiszy, a kilka dni później także z udziałem premiera Donalda Tuska oraz wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej odbyła się uroczystość wmurowaniu aktu erekcyjnego pod budowę bloku węglowego o mocy 50 MWe i 86 MWt w Elektrociepłowni Tychy.
O inwestycji
Zakres inwestycji obejmuje budowę bloku energetycznego w oparciu o kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym z niskoemisyjną komorą spalania, przepływowy, na nadkrytyczne parametry pary oraz kondensacyjną turbinę parową sprzęgniętą z generatorem wytwarzającym energię elektryczną. Blok będzie podłączony do nowej rozdzielni 400 kV wyprowadzającej energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Umowa z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi na wyprowadzenie mocy i przyłączenie bloku do rozdzielni 400 kV stacji Byczyna została już zawarta.
TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, Południowy Koncern Węglowy, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło.