PKP PLK wydało ponad 13 mld złotych środków unijnych
– Wykorzystanie ponad 13,4 mld zł alokacji przyznanej PLK to duży sukces, nie tylko naszej spółki i jej pracowników. To również duża zasługa firm modernizujących linie kolejowe. Z uwagi na złożoność procesu inwestycyjnego do ostatniego dnia tego roku intensywnie pracowaliśmy nad wykorzystaniem każdej złotówki z alokacji UE. Jednocześnie jesteśmy bezkompromisowi w zakresie wymogów jakości, przepisów i odbiorów we wszystkich branżach - powiedział Marcin Mochocki, członek zarządu PKP PLK odpowiedzialny za realizację inwestycji, cytowany w komunikacie.
Środki z UE wykorzystano m.in. na modernizacje na kluczowych liniach magistralnych (m.in. linii Gdynia - Warszawa, Łódź - Warszawa oraz Kraków - Rzeszów). Efektem inwestycji jest również poprawa bezpieczeństwa - liczba poszkodowanych w wypadkach na terenach kolejowych jest najniższa w historii spółki.
Oprócz rozliczania poprzedniej puli środków, PKP PLK przygotowuje realizację wydatków w ramach nowej perspektywy budżetowej UE.
– Proces inwestycyjny na kolei nie zwalnia - przed nami w 2016 roku m.in. rozstrzygnięcie przetargów ogłoszonych w 2015 roku na sumę ponad 16 mld zł i rozpoczęcie prac, kontynuacja modernizacji Centralnej Magistrali Kolejowej czy kontynuacja niezwykle ważnych dla bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego projektów przejazdowych. Projekty finansowane z nowej perspektywy zaczną nabierać coraz większego tempa - powiedział Mochocki. W 2016 roku PKP PLK ma rozpocząć inwestycje warte ponad miliardów złotych.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest zarządcą narodowej sieci kolejowej, odpowiedzialnym m.in. za układanie rozkładu jazdy dla pociągów pasażerskich, towarowych oraz specjalnych, bezpieczeństwo, utrzymanie infrastruktury i prowadzenie ruchu pociągów. W Polsce jest ponad 18,5 tys. km linii kolejowych.
(ISBnews)