Gazprom nie wchłonie Jugansknieftiegazu
O niektórych szczegółach fuzji poinformował prezes Gazpromu Aleksiej Miller, występując przed kamerami kontrolowanej przez jego firmę stacji telewizyjnej NTV.
Miller podał, że państwo uzyska pakiet kontrolny akcji Gazpromu w zamian za 100 proc. akcji Rosniefti. Do państwa należało dotychczas 39,3 proc. udziałów w Gazpromie.
Szef Gazpromu ujawnił, że z transakcji wyłączona została przejęta w grudniu przez Rosnieft spółka wydobywcza Jugansknieftiegaz, była filia koncernu Jukos, od którego rosyjski fiskus domaga się zapłacenia 27,8 mld dolarów zaległych podatków.
Miller poinformował, że Jugansknieftiegaz będzie samodzielną strukturą, a na jej czele stanie dotychczasowy prezes Rosniefti Siergiej Bogdanczikow. Prezes Gazpromu oświadczył, że obie spółki będą ze sobą ściśle współpracować.
Według Millera, uzyskanie przez państwo pakietu kontrolnego w jego firmie będzie oznaczać początek liberalizacji rynku akcji Gazpromu.
Fuzja Gazpromu i Rosniefti początkowo planowana była na koniec 2004 roku. Bez podania przyczyn została jednak odłożona. Analitycy wiązali to z procesem, toczącym się z powództwa Jukosu przed sądem w Houston, w USA.
Jukos zakwestionował legalność sprzedaży Jugansknieftiegazu i zapowiedział, że będzie ścigać sądownie nabywców swej filii bez względu na to, kto ostatecznie okaże się jej nowym właścicielem.
Jugansknieftiegaz został zlicytowany za długi podatkowe Jukosu 19 grudnia 2004 roku. Za 9,35 mld dolarów spółkę kupiła nikomu nieznana firma Bajkałfinansgrup z Tweru, kontrolę nad którą kilka dni później przejęła Rosnieft. Zostało to zinterpretowane przez analityków jako pierwszy krok w kierunku przejęcia Jugansknieftiegazu przez Gazprom.
Zdaniem analityków rosyjskich, na których powołuje się agencja Interfax, proces fuzji Gazpromu i Rosniefti zajmie co najmniej dwa- trzy miesiące, a kluczową kwestią będzie restrukturyzacja zadłużenia tej drugiej spółki, powstałego przy okazji kupna Bajkałfinansgrupy.
ss, pap