UE zapłaci Polsce za rosyjskie embargo?
Wiceminister powiedział, że Polska podjęła niezwłocznie działania w celu podjęcia rozmów z Rosją, a także poinformowała o sytuacji Komisję Europejską.
"Przedstawiliśmy argumenty, że działania podjęte przez Federację Rosyjską stoją w sprzeczności z art. 19 i art. 107 umowy o partnerstwie i współpracy między Unią Europejską a Federacją Rosyjską. Umowa ta zabrania stosowania restrykcji dokonywanych w sposób arbitralny i nieuzasadniony w handlu między umawiającymi się stronami - powiedział Różański.
Dodał, że KE poparła stanowisko Polski i obiecała pomoc.
Wiceminister wyjaśnił, że w resorcie rolnictwa odbywają się spotkania z udziałem ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z producentami i importerami żywności do Rosji, a także spotkania z reprezentantami różnych stowarzyszeń branżowych.
Niemożność eksportu polskich produktów powoduje straty i ministerstwo rolnictwa prowadzi taki rachunek - powiedział Różański. Nie podał jednak szczegółów.
"Chcielibyśmy doprowadzić w krótkim czasie do zniesienia zakazów eksportowych, ale to nie zależy wyłącznie od strony polskiej, która wykazuje bardzo dużo dobrej woli i działań w tym kierunku" - powiedział wiceminister.
Podkreślił, że w wyniku prac zespołu ds. wyjaśnienia problemów w handlu żywnością z Rosją, któremu przewodniczy, udało się ustalić termin spotkania ekspertów - służb weterynaryjnych i fitosanitarnych. Odbędzie się ono w połowie przyszłego tygodnia.
ks, pap