Unicredito zaproponuje Polsce kompromis
Jak pisze "FT" plan zakłada, że zwolnienia wśród 26-tysięcznej grupy pracowników obu banków będą następować stopniowo przez trzy lub cztery lata. Rocznie redukcje obejmowałyby 1000 osób.
W październiku 2005 r. Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez UniCredito Italiano niemieckiego banku HVB, który w Polsce był akcjonariuszem BPH. UniCredito jest właścicielem 52,9 proc. akcji Pekao SA, zaś HVB miało 71,2 proc. akcji BPH; UniCredito chce połączyć oba banki.
Polski rząd argumentuje, że bankowi UniCredito nie zezwala na to umowa prywatyzacyjna Pekao SA. Jest w niej zobowiązanie UniCredito, że tak długo, jak będzie posiadać 10 proc. akcji Pekao SA, nie otworzy innego banku i nie będzie prowadzić działalności konkurencyjnej pośrednio lub bezpośrednio, czy to przez oddział, czy spółkę zależną.
"FT" zaznacza, że propozycja Włochów nie odnosi się w żaden sposób do argumentów polskiej strony o złamaniu umowy prywatyzacyjnej. Według dziennika, UniCredito przedstawi swój plan w najbliższych dniach Komisji Nadzoru Bankowego w Polsce.
W poniedziałek Komisja Europejska poinformowała, że skierowała do Polski list, w którym zaniepokojona stwierdza, iż blokowanie fuzji jest niezgodne z unijną zasadą swobodnego przepływu kapitałów.
"Mimo to nie jest jasne, czy oferta Włochów załagodzi spór, który eskalował w tym miesiącu" - pisze gazeta i przypomina, że rządzący PiS krytykował prywatyzacje dokonane w przeszłości, więc "sprawa Pekao SA wydaje się być celem politycznym".
ss, pap