Sobolewski nowym szefem warszawskiej giełdy
Jak poinformował wcześniej przewodniczący Rady Giełdy Piotr Kamiński, do konkursu zgłosiło się 12 kandydatów. Spośród nich wybrano 7, z którymi Rada Giełdy prowadziła rozmowy. W miniony piątek Rada podjęła uchwałę o przedstawieniu akcjonariuszom kandydatury Sobolewskiego.
Nowy prezes GPW opowiada się za prywatyzacją giełdy, choć przeciw wiązaniu się aliansem z którąkolwiek wielką giełdą europejską. Jego zdaniem, warszawska giełda powinna być instytucją użyteczności publicznej, z elementami biznesowymi.
Sobolewski powiedział w poniedziałek akcjonariuszom, że przekształcenia własnościowe GPW są "bardzo pożądane".
Jego zdaniem proces ten może się dokonać w ciągu 3 lat, a powinny brać w nim udział krajowe instytucje finansowe. Opowiedział się za "radykalnym" zwiększeniem tego udziału, przy poszanowaniu interesów państwa.
Ludwik Sobolewski (40 lat) jest z wykształcenia prawnikiem, w 1995 r. został doktorem nauk prawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z rynkiem kapitałowym związany jest od początku lat 90-tych. Najpierw pracował na GPW, a od 1994 r., po wyodrębnieniu KDPW, został jego wiceprezesem.
Kamiński powiedział dziennikarzom, że w wyborze kandydatury "nie było żadnej polityki. Politycy zrozumieli, że tu nie warto".
Dodał, że w ciągu 2-3 tygodni będzie znany cały skład nowego zarządu GPW. O kandydatach zadecyduje nowy prezes Giełdy. Nowego prezesa GPW musi jeszcze zaakceptować Komisja Papierów Wartościowych i Giełd.
Sobolewski zostanie prezesem giełdy następnego dnia po walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, które zatwierdzi sprawozdanie finansowe za 2005 r., czyli najprawdopodobniej w czerwcu.
pap, ss