Idea Bank z gigantyczną stratą. „Za nami najtrudniejszy rok w historii”
Idea Bank wykazał na koniec 2018 r. stratę na poziomie jednostkowym w wysokości 1614 mln zł oraz 1892 mln zł na poziomie skonsolidowanym. Tak wysoka strata finansowa była spowodowana przede wszystkim koniecznością utworzenia rezerw i odpisów na należności oraz inne aktywa grupy, w tym przede wszystkim dodatnią wartość firmy.
„Za nami najtrudniejszy rok w historii Idea Banku. W obliczu poniesionych strat naszym głównym celem strategicznym jest wzmocnienie współczynników kapitałowych oraz poprawa rentowności. - Prowadzone działania są nakierowane na uzyskanie wsparcia kapitałowego od inwestora i ewentualną fuzję z GNB. Rozważamy również poszukiwanie inwestora dla Banku działającego samodzielnie. Ponadto, Bank opracował alternatywną strategię opartą na obniżeniu skali prowadzonej działalności i zmniejszeniu kosztów. Dzięki tym działaniom zostałyby przywrócone wskaźniki kapitałowe do wymaganego poziomu. W opinii banku, takie zmiany w perspektywie kilku lat pozwolą na trwałą odbudowę rentowności w oparciu przede wszystkim o rozwój oferty leasingowej, depozytowej oraz lokat terminowych i rachunków oszczędnościowych” –skomentował prezes Jerzy Pruski, cytowany w komunikacie.
Chodzi o wiarygodność
Bank podkreślił, że stopniowo wdrażać będzie nowy model biznesowy, który oparty będzie o bezpieczne produkty i lekką, niskokosztową strukturę organizacyjną. Ma być to możliwe dzięki wdrażaniu nowych technologii IT i rozwiązaniom bankowości internetowej.
„Dokładne zbadanie bilansu banku, a następnie upublicznienie wszystkich zaszłości, jest warunkiem niezbędnym, żebyśmy mogli mówić o nowym otwarciu w działalności Idea Bank. W taki proces wpisane są wysokie koszty. Musimy się z tym zmierzyć, żeby być wiarygodnymi – wobec rynku, inwestorów, akcjonariuszy” – wskazał członek zarządu ds. finansowych Piotr Miałkowski, cytowany w komunikacie.