Francja: Gigantyczne odszkodowania dla „frankowiczów” i najwyższa grzywna dla banku za kredyty frankowe
Surowość tego wyroku zaskoczyła wszystkich. W środę 26 lutego Sąd Karny w Paryżu surowo potępił BNP Paribas Personal Finance za to, że w latach 2008–2009 sprzedawał kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, ale spłacane w euro (zwane Helvet Immo) – donosi francuski dziennik „Le Figaro”.
Spółce zależnej od BNP Paribas, znanej we Francji pod marką Cetelem, zarzucono, że przed 4,6 tys. kredytobiorców ukryła ryzyko związane z tym kredytem, które zmaterializowało się w 2010 roku, gdy frank szwajcarski gwałtownie wzrósł. Wyrokiem sądu Cetelem został uznany za winnego „oszukańczej praktyki marketingowej” i „ukrywania tego przestępstwa”. Zasądzono też maksymalną grzywnę 187,5 tys. euro i – co najważniejsze - rekompensaty za poniesione szkody finansowe i moralne dla 2,3 kredytobiorców, którzy wnieśli powództwo cywilne. Jak zdradził Charles Constantin-Vallet, reprezentujący francuskich „frankowiczów” prawnik stowarzyszenia konsumentów CLCV, otrzymają oni od 10 tys. do 20 tys. euro za szkody niemajątkowe. Do tej sumy zostanie dodane między 40 a 60 tys. euro (w zależności od wysokości kredytu frankowego) z tytułu straty finansowej. Sąd przyznał też zwrot kosztów prawnych w wysokości do 3,5 tys. euro na każdego „frankowicza”. BNP Paribas po ogłoszeniu wyroku zastrzegł możliwość odwołania się od niego w ciągu dziesięciu dni.
Ponadto dwa stowarzyszenia konsumenckie (UFC-Que Choisir i CLCV), otrzymają ponad milion euro tytułem szkody dla wspólnego interesu konsumentów. Co ciekawe, sąd karny nakazał wypłacić odszkodowania, nawet jeśli bank zdecyduje się na odwołanie. Decyzje te powitały gromkie brawa francuskich „frankowiczów”. – Sąd postanowił obciążyć BNP Paribas ryzykiem walutowym ponoszonym przez kredytobiorców. W sumie bank powinien zapłacić ofiarom od 100 do 150 milionów euro. Surowość wyroku jest współmierna do wagi sprawy – mówił Charles Constantin-Vallet.
192 sprawy przeciwko BNP Paribas w Polsce
W Polsce na koniec ub.r. w sądach były 192 sprawy dotyczące kredytów "frankowych" przeciwko BNP Paribas Polska. 82 to sprawy nowe, z ub.r., w tym 26 wszczętych w IV kwartale 2019 roku, po orzeczeniu TSUE w sprawie klauzul abuzywnych.
"Klienci żądają bądź stwierdzenia nieważności umowy kredytu hipotecznego walutowego lub denominowanego do waluty CHF, poprzez ustalenie, iż Bank udzielił kredytu w PLN bez denominacji do waluty obcej lub odszkodowania z tytułu nadużycia przez Bank prawa podmiotowego, w tym zasad współżycia społecznego i wprowadzenia klienta w błąd lub pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności, jak również zwrotu spreadu" - napisano w raporcie rocznym banku.
W 15 dotychczas prawomocnie zakończonych postępowaniach w dziewięciu roszczenia wobec banku zostały oddalone, w trzech postępowania umorzone, w jednym sąd odrzucił pozew, w jednym pomimo oddalenia roszczenia sąd w uzasadnieniu stwierdził nieważność umowy, w jednym zostało zasądzone wyłącznie roszczenie z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, w pozostałym zakresie sąd oddalił powództwo.
W swoim portfelu BNP Paribas Polska ten ma kredyty frankowe o wartości prawie 4 mld zł.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.