Polacy chcą czasowo wycofywać pojazdy z ruchu. I nie płacić OC
Długo wyczekiwane przez kierowców przepisy, zawarte w znowelizowanej 14 sierpnia 2020 r. ustawie Prawo o ruchu drogowym, dadzą możliwość czasowego wycofania z ruchu aut osobowych na okres od 3 do 12 miesięcy. Rozwiązanie to jednak będzie możliwe tylko na czas naprawy mocno uszkodzonych pojazdów, a nie tych chwilowo nieużywanych.
Przed ponownym wyjechaniem na drogę wymagane będą dodatkowe badania techniczne. Zmiana ta pozwoli właścicielom naprawianych samochodów ograniczyć koszty ubezpieczenia. Przepisy mają zacząć obowiązywać po ogłoszeniu odpowiedniego komunikatu ministra odpowiedzialnego za sprawy cyfryzacji.
Polacy oczekiwali innego rozwiązania
Oczekiwania dotyczące czasowego wycofania pojazdów z ruchu są jednak znacznie większe. Z badań przeprowadzonych we wrześniu 2020 roku przez firmę Porowneo.pl zajmującą się porównywaniem ubezpieczeń, wynika że 60 procent respondentów miało nadzieję na wprowadzenie takiej możliwości dla wszystkich pojazdów, według potrzeb ich właścicieli.
Szczególnie liczyli na to właściciele pojazdów używanych sezonowo tj. kabrioletów, motocykli czy kamperów. Tymczasem przyjęte właśnie przepisy dotyczą tylko aut osobowych i to wyłącznie na czas ich naprawy. Za takim rozwiązaniem w badaniu opowiadało się 20 procent respondentów.
OC zawsze, także jeśli auto stoi
Jak podkreślają eksperci, właściciele aut czasowo wycofanych z ruchu mają obowiązek, również w tym okresie, posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Pojazd taki, o ile faktycznie nie porusza się po drogach, stwarza mniejsze ryzyko spowodowania wypadku. Stąd też cena polisy OC w tym okresie spada o nie mniej niż 95 procent.
Wcześniej jednak, jak przypomina IBRM Samar składając wniosek o czasowe wycofanie z ruchu na czas naprawy, w związku z uszkodzeniem zasadniczych elementów nośnych lub szkody istotnej, właściciel auta będzie musiał złożyć oświadczenie o tym, że jest świadomy odpowiedzialności karnej za podanie fałszywych informacji.