Google Workspace – zmiana realiów pracy zdalnej w Twojej firmie
Coraz więcej Polaków wykonuje swoje obowiązki zdalnie
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 roku w Polsce tylko 2 na 10 pracowników może wykonywać swoje obowiązki zdalnie. Wynika to z konieczności fizycznej obecności w firmie. Zatrudnieni w branży transportowej, logistycznej czy produkcyjnej muszą pojawiać się w przedsiębiorstwie. Oznacza to, że na odległość może wykonać swoją pracę 20 proc. zatrudnionych, przy czym na początku epidemii koronawirusa korzystało z tej możliwości 14 proc. pracowników.
Wygląda na to, że w wielu firmach praca zdalna będzie już na stałe w wielu przypadkach preferowaną formą zatrudnienia. Z badania przeprowadzonego przez Rzetelną Firmę i Krajowy Rejestr Długów wynika, że 50,8 proc. respondentów ocenia, iż realizowanie obowiązków zdalnie jest bardziej efektywne niż w biurze. Z drugiej strony 56 proc. twierdzi, że w domu poświęcało na pracę więcej czasu, niż będąc w miejscu zatrudnienia. Ponadto 66 proc. ankietowanych nie zgadza się z tezą, że do skutecznego wykonywania zadań konieczny jest bezpośredni nadzór kierownictwa. 54 proc. uważa również, że kontakt zdalny w żaden sposób nie utrudnia prawidłowego wywiązywania się z obowiązków.
Tymczasem firmy coraz chętniej zatrudniają do pracy zdalnej. Z raportu Devire „Wpływ koronawirusa na polskie przedsiębiorstwa” opublikowanego w połowie 2020 roku wynika, że o 30 proc. zwiększyła się liczba ofert, w których przedsiębiorcy dają możliwość zatrudnionym wykonywania obowiązków zdalnie. To oznacza, że w najbliższych miesiącach możemy oczekiwać, że coraz więcej osób na stałe zacznie pracować całkowicie lub częściowo na odległość. Żeby jednak skutecznie działać, firmy potrzebują do tego odpowiednich rozwiązań. Jednym z nich może być Google Workspace.
Google Workspace – wsparciem w pracy zdalnej
Firmy mają do wyboru wiele narzędzi, które ułatwiają zatrudnionym pracę poza siedzibą przedsiębiorstwa. Jednym z nich jest Google Workspace. Warto zwrócić uwagę m.in. na wersję Google Workspace Business Standard, która wcześniej nosiła nazwę G Suite Business. Co to za rozwiązanie? Otóż jest to pakiet biurowy z aplikacjami, które ułatwiają nie tylko pracę na odległość, ale również w trybie stacjonarnym. Oto największe plusy tej oferty:
- Spotkania online w Google Meet – dzięki temu możliwe jest zorganizowanie wirtualnego zebrania dla 150 osób jednocześnie. Nawet jeśli któryś z pracowników nie będzie mógł być o danej godzinie online, to można udostępnić mu nagranie.
- Poczta Gmail – pracownik może z niej korzystać w swoim domu. Jest to rozwiązanie wolne od reklam, spamu, a także zabezpieczające przed atakami internetowych przestępców.
- Możliwość edytowania plików przez wielu użytkowników jednocześnie – w tym dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji. Co więcej, możesz również pracować z plikami o innych rozszerzeniach, np..docx lub.xlsx z Office 365. Pracownik może zapisać pliki na dysku współdzielonym lub na przydzielonych mu, wspomnianych 2 TB.
Praca zdalna może być bezpieczna i skuteczna. Wystarczy skorzystać z odpowiednich rozwiązań, takich jak Google Workspace w home.pl. Aplikacje dostępne w ramach tej usługi ułatwiają wykonywanie obowiązków na odległość, a mogą nawet sprawić, że pracownicy jeszcze efektywniej będą realizować swoje zadania. Najbliższe lata prawdopodobnie staną pod znakiem rosnącej popularności pracy zdalnej.