Spór o ekogroszek. Jest czy nie jest ekologiczny?
Mówiąc w skrócie ekolodzy uważają, że ekogroszek, paliwo produkowane z węgla nie jest ekologiczny i nie powinien być ani nazywany ekologicznym, ani nawet reklamowany w sposób to sugerujący. Tymczasem producenci ekogroszku są przeciwnego zdania i argumentują, że paliwo spalane w nowoczesnych kotłach zasługuje na miano ekologicznego.
Ekogroszek jest eko (w opinii ankietowanych)
Badanie dotyczące ekogroszku przeprowadził Kantar na zlecenie Client-Earth Polska. Do jego wyników dotarł „DGP”. Wynika z nich, że ekogroszek jest ekologiczny. 20 proc. ankietowanych uważa, że wydziela mniej dymu, 9 proc. że jego spalanie jest mniej szkodliwe dla zdrowia, a 8 proc. stwierdziło, że jest bardziej przyjazny dla klimatu.
Client-Earth Polska uważa, że producenci ekogroszku stosują greenwashing, czyli wprowadzają w błąd opinię, jakoby ekogroszek był produktem ekologicznym.
Ekogroszek nie jest eko (w opinii ekologów)
„Produkt sprzedawany pod tą nazwą nie jest ekologiczny i nie może być tak określany. Badania przeprowadzone przez Fundację Client-Earth wraz z zespołem naukowców, potwierdzają, że w trakcie spalania produktu sprzedawanego pod nazwą «ekogroszek» emitowane są znaczne ilości dwutlenku azotu, tlenku węgla oraz pyłu zawieszonego. Substancje te mają udowodniony, szkodliwy wpływ na życie i zdrowie ludzi, w szczególności dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i z istniejącymi schorzeniami. Oznacza to, że produkt ten nie może być uznany za produkt ekologiczny” – napisał prezes fundacji Marcin Stoczkiewicz.
Czy ekogroszek jest eko? Czas zdecydować
Tymczasem koncerny węglowe (producenci wspomnianego paliwa) uważają, że „ekogroszki i doskonalone wciąż technologie ich produkcji oraz spalania w najnowocześniejszych kotłach V generacji klasy ecodesign solidnie zapracowały na uznanie i miano paliw ekologicznych” (tak pisze Polska Grupa Górnicza, jeden z czołowych producentów). Zarzuty o greenwashing odpiera też Tauron i Węglokoks (inni producenci).
Walkę z ekogroszkiem ClientEarth zamierza kontynuować w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Fundacja już zwróciła się do UOKIK-u o zakazanie nazywania ekogroszku paliwem ekologicznym. Ekolodzy wnioskują też o zakończenie dotowania nowych pieców (program „Czyste powietrze”) i zamierzają podjąć inne działania.