Krajowy Plan Odbudowy. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił główne założenia
– Jakie te inwestycje na najbliższe lata powinny być? Z całą pewnością musimy oprzeć się na kilku filarach: wzrost wydajności i produktywności gospodarki, cyfryzacja i automatyzacja, a także zdrowie, wsparcie niskoemisyjnego transportu publicznego i transformacja energetyczna – zapowiedział premier.
Morawiecki zaznaczył także, jak zostaną rozłożone środki. Jak powiedział, niemal 30 mld trafi na tzw. zieloną energię, 20 mld trafi do ochrony zdrowia, a na niskoemisyjny transport ok. 25 mld. 250 mld zł ma z kolei powędrować na transformację energetyczną.
– Zależy nam na tym, żeby Polacy więcej zarabiali i inwestowali później w gospodarkę – dodał. Premier zapowiedział także, że „wielkie inwestycje” będą konsultowane w trakcie dyskusji nad ostatecznym kształtem planu. Konsultacje potrwają do 2 kwietnia.
Jak dodał premier, opisywany plan jest także dodatkiem do polskiego Nowego Ładu, jaki niebawem otoczenie Morawieckiego ma zaprezentować opinii publicznej. – Zwycięzcami będą Ci, którzy lepiej potrafią się odnaleźć w świecie po COVID-19, lepiej zadbać o swój stan finansów publicznych i o ich stabilność, a jednocześnie wyasygnować duże kwoty na inwestycje – mówił premier.
Czym jest Krajowy Plan Odbudowy?
Unia Europejska przedstawiła warty 750 mld euro Europejski Fundusz Odbudowy. Jest on odpowiedzią na problemy gospodarcze krajów członkowskich w efekcie pandemii koronawirusa. Celem programu jest przygotowanie gospodarek na przyszłe, nieprzewidziane okoliczności oraz odbudowa i przywrócenie ich odporności na ewentualne kryzysy. Polsce z tej puli przypadnie 57,3 mld euro, czyli ponad 257,6 mld złotych. 23,9 mld euro w formie dotacji oraz 34,2 mld euro w pożyczkach. Środki mają zostać wykorzystane do 2026 roku. Rząd będzie je mógł przeznaczyć na różnego rodzaju dotacje i pożyczki.
Działania obejmujące dysponowanie środkami z UE zostały nazwane Krajowym Planem Odbudowy. Założenia programu przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Według założeń Unii Europejskiej środki mogą zostać przeznaczone na:
- Innowacyjność
- Zieloną Energię
- Zrównoważony transport
- Zdrowie
- Cyfryzację
- Rozwój infrastruktury