Ocieplenie klimatu to mit? Nowa funkcja Google Earth zawstydzi sceptyków
Najnowsza funkcja Google Earth, Timelapse, to dla wielu szokujące techniczne osiągnięcie, które dostarcza wizualnych dowodów na to, jak Ziemia zmieniła się w wyniku zmian klimatycznych i ludzkich zachowań. Narzędzie wykorzystuje statyczne obrazy i przekształca je w dynamiczne doświadczenie 4D, pozwalając użytkownikom cofać się w czasie i porównywać różne okresy w ostatnich latach. Obrazy pokazują topnienie czap lodowych, cofające się lodowce, masowy rozwój miast i wpływ pożarów na rolnictwo.
Gigantyczna praca wielu instytucji
Timelapse kompiluje 24 miliony zdjęć satelitarnych wykonanych w latach 1984-2020, co według Google zajęło dwa miliony godzin przetwarzania na tysiącach maszyn w Google Cloud. W ramach projektu firma współpracowała z NASA, programem Landsat United States Geological Survey – najdłużej działającym na świecie programem obserwacji Ziemi – programem Unii Europejskiej Copernicus i jego satelitami Sentinel oraz laboratorium CREATE Lab Carnegie Mellon University, które pomogło w opracowaniu technologii stojącej za projektem Timelapse.
Świat zmienia się, raczej na gorsze
Aby zapoznać się z funkcją Timelapse w Google Earth, użytkownicy mogą wpisać dowolną lokalizację w pasku wyszukiwania, a potem zobaczyć ją w ruchu, niezależnie od tego, czy jest to punkt orientacyjny, czy okolica, w której się wychowali. Google napisało, że usunięto elementy, takie jak chmury i cienie z obrazów.
W Timelapse można zobaczyć, jak wybrzeże Cape Cod powoli przesuwa się na południe, rozwój rolnictwa na środku pustyni w Al Jowf w Arabii Saudyjskiej oraz rozwój plaży Songdo, sztucznej plaży w Busan w Korei Południowej.
Google stwierdziło, że ma nadzieję, że rządy, badacze, dziennikarze, nauczyciele i obrońcy przeanalizują obrazy, trendy i podzielą się swoimi odkryciami.