„Kamień milowy w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce”. Westinghouse podpisało umowę
Ostatni tydzień czerwca przyniósł mnóstwo doniesień, które lekko przemeblowały sytuację wokół energetyki jądrowej w Polsce. Synthos i Orlen ogłosiły współpracę w zakresie małych reaktorów jądrowych (SMR). Pierwszy SMR – zapewne od GE-Hitachi – miałby powstać w Polsce za 7-10 lat.
30 czerwca natomiast przyszły informacje z amerykańskiej firmy Westinghouse, która produkuje m.in. reaktory atomowe. Spółka niedawno otworzyła swoją filię w Polsce, a jej szefem został Mirosław Kowalik, były szef zarządu Enei.
Westinghouse rusza z pracami przy polskim programie jądrowym
W środę 30 czerwca Westinghouse ogłosiła rozpoczęcie prac inżynieryjnych i projektowych (Front-End Engineering and Design – FEED) w ramach grantu przyznanego przez Amerykańską Agencję Handlu i Rozwoju (USTDA) na rozwój programu energetyki jądrowej w Polsce. Podpisanie umowy FEED, jak pada w komunikacie firmy: „Jest to również jeden z kluczowych elementów realizacji Umowy Międzyrządowej (IGA) pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie współpracy na rzecz rozwoju programu energetyki jądrowej”.
Dzięki pracom FEED realizacja programu energetyki jądrowej Polski może nabrać tempa, a jak zaznacza Westinghouse – przygotowanie ich w większości sfinansuje amerykański rząd. – Działania FEED są ważnym krokiem w rozwoju polskiego programu budowy elektrowni jądrowej, a Westinghouse z niecierpliwością oczekuje przedstawienia polskiemu rządowi najbardziej zaawansowanej i konkurencyjnej oferty technologicznej dla tego bardzo ważnego projektu – mówił Elias Gedeon, Senior Vice President, Commercial Operations w Westinghouse, cytowany w komunikacie.
„To kamień milowy w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce”
Jak przekazało Westinghouse, przy FEED będzie pracowało wspólnie z firmą Bechtel. Amerykańska spółka już wcześniej komunikowała, że oferuje Polsce korzystanie z technologii Westinghouse AP1000 (reaktor III+ generacji). Wstępne studium inżynieryjne opracowane przez Bechtel i Westinghouse ma zostać po roku zweryfikowane przez polski rząd. Informację na temat prac FEED spółka zatytułowała: „To kamień milowy w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce”.
Westinghouse oferuje w zasadzie cały koncept elektrowni jądrowej znany jako AP1000, które jest zasilany przez ciśnieniowe reaktory wodne. Westinghouse wybudowało dwa reaktory AP1000 w Sanmen w Chinach, obydwa już operują.