Żywność potaniała pierwszy raz od 12 miesięcy. Jest jedno „ale”
Żywność będzie w końcu tańsza? Na to się raczej nie zanosi. Jest jednak nadzieja na to, że przestanie drożeć. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) przedstawiła najnowsze dane dotyczące indeksu światowych cen żywności. Po raz pierwszy od 12 miesięcy indeks zanotował spadek.
Czerwiec 2021 roku przyniósł długo oczekiwany spadek. Indeks zanotował 124,6 pkt, czyli był niższy o 3,2 pkt od wskaźnika majowego. Nie zmienia to faktu, że jest to nadal o 31,5 pkt, czyli 33,9 proc. więcej, niż przed rokiem - przypomina „Rzeczpospolita”.
Odczyt, który zanotowano w maju, był najwyższy od września 2011 roku i niemal najwyższy w historii prowadzenia indeksu. FAO tłumaczy, że najnowszy spadek spowodowany jest głównie obniżką cen olejów roślinnych i zbóż. W czerwcu na świecie najbardziej drożało mięso i cukier, ale trend ten nie był silniejszy od wspomnianych spadków.
Dobrze zamieszanie na rynku żywności pokazuje wykres cen kukurydzy. Co prawda w czerwcu cena zboża spadła o 5 proc. z najwyższego poziomu od 2013 roku, ale nadal jest o ponad 72 proc. wyższa niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Na najniższym poziomie od czterech miesięcy są też ceny olejów, które potaniały w czerwcu o 10 proc.
Mięso drożeje
Duże wzrosty notują jednak ceny mięsa. Ostatnio pisaliśmy o błyskawicznie drożejącym na polskim rynku drobiu, ale sytuacja ma miejsce także globalnie. Oczywiście w Polsce dodatkowym czynnikiem jest grypa ptaków, ale cały świat przeżywa trudności spowodowane m.in. przerwaniem łańcuchów dostaw.