Startupy po szwajcarsku. Czemu są na pierwszym miejscu, a my w ogonie?
Szwajcarska ambasada w Polsce wraz z Politechniką Warszawską przygotowały wystawę promującą startupy z branż ochrony środowiska i czystej energii. Przy tej okazji zapytaliśmy szefa Sekcji Ekonomicznej, Finansowej i Naukowej Ambasady Szwajcarii w Polsce o to, czego moglibyśmy nauczyć się w kontekście innowacji.
Szwajcaria jest na pierwszym miejscu listy innowacyjnych państw według rankingu ONZ. Polska jest w ogonie Europy. Z czego wynika ta różnica?
To niezwykle złożone pytanie a na różnice wpływa wiele elementów. Jednym z głównych są publiczne inwestycje w światowej klasy uniwersytety. Szwajcaria ma kilka takich placówek, które znajdują się wśród światowej czołówki jak np. federalne uniwersytety politechniczne w Zurychu i w Lozannie, uniwersytety kantonalne i uniwersytety nauk stosowanych.
Drugim elementem są prywatne fundusze na badania i rozwój oraz silna współpraca przedsiębiorstw z uczelniami. W Polsce są świetni naukowcy i badacze, ale obserwuję, że czasami jest problem właśnie we współpracy z sektorem prywatnym.
Dlaczego jest to u nas problemem?
Nie jestem ekspertem w tym temacie, ale z tego, czego się dowiedziałem od naukowców, problemem jest często wzajemne zaufanie. Boją się, że dzieląc się z innymi swoimi badaniami, ktoś może je po prostu ukraść. W Szwajcarii ten poziom zaufania jest zdecydowanie wyższy, co wpływa pozytywnie na innowacje, bo dopiero wymieniając się doświadczeniami, można budować nowe produkty i rozwiązania.
Jak moglibyśmy to zmienić? Czy da się szybko zbudować takie zaufanie?
Liczę, że właśnie przez taką wystawę, jak „CLEANTECH — technologia dla zielonej przyszłości”. Chcemy zainspirować ludzi, zarówno ze świata nauki jak i biznesu, że współpraca może przynieść wymierne owoce. Pokazujemy 20 konkretnych przykładów takiej współpracy, dzięki którym mamy zupełnie nowe produkty i możliwości biznesowe. W każdym z 18 miejsc w Polsce, w których będziemy z naszą wystawą, staramy się inspirować dialog i zbliżać do siebie biznes i naukę.
Wystawa „CLEANTECH – technologia dla zielonej przyszłości" otwarta będzie dla wszystkich chętnych w następujących instytucjach partnerskich:
- Do 18 listopada 2021, Venture Café @ Centrum Innowacji Cambridge, ul. Chmielna 73, Warszawa
- 3 - 24 listopada 2021 r., aula Politechniki Warszawskiej, plac Politechniki 1, Warszawa
- 25 listopada - 17 grudnia 2021, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum, ul. Ligocka 103, Katowice
- 29 listopada - 22 grudnia 2021, aula główna SGH, al. Niepodległości 162, Warszawa
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.