Wraca zasiłek opiekuńczy za naukę zdalną. Znamy szczegóły
Rząd zdecydował, że w ramach zaostrzenia restrykcji pandemicznych, od 20 grudnia do 9 stycznia wróci nauka zdalna. Jak wynika z rozporządzenia, zmiany mają dotyczyć uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W związku z tym rodzice, którzy będą zmuszeni do opieki nad dziećmi pozostającymi w domu, będą mogli starać się ponownie o zasiłek opiekuńczy.
Zasiłek opiekuńczy wraca z nowymi obostrzeniami
Wraz z nauką zdalną wróci także specjalny zasiłek opiekuńczy. Będą się mogli o niego ubiegać rodzice dzieci, które nie ukończyły ośmiu lat, oraz rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami. „Proponuje się przyznanie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w okresie od dnia 20 grudnia 2021 r. do dnia 9 stycznia 2022 r”. – czytamy w rozporządzeniu Rady Ministrów.
Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.
Szkoła musi zapewnić świetlicę
W rozporządzeniu, które opublikowano 14 grudnia, czytamy także, że rząd postanowił pozostawić furtkę dla rodziców, których pracodawcy nie będą chcieli się zgodzić na ponowną pracę zdalną, czy urlop opiekuńczy. Zgodnie z nowymi przepisami dyrektor placówki w czasie nauki zdalnej będzie musiał zapewnić opiekę szkolnej świetlicy dla uczniów klas 1-3. Będzie to jednak wymagało wyraźnej deklaracji rodziców, którzy nie będą mogli zapewnić opieki w domu.
Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?
Zasiłek opiekuńczy, o który mogą starać się rodzice, którzy będą musieli pozostać w domach od 20 grudnia do 9 stycznia, nie różni się od tego, który przyznawany jest w innych okolicznościach, także tych niepandemicznych. Rodzic może się spodziewać wypłacenia od ZUS 80 proc. swojej podstawy wynagrodzenia.
„Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawujesz opiekę, również za dni ustawowo wolne od pracy” – czytamy na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.