Ropa naftowa dalej tanieje. Rynki reagują na wybory we Francji
We Francji odbyła się pierwsza runda wyborów prezydenckich. Po przeliczeniu 97 proc. oddanych głosów ubiegający się o reelekcję prezydent Emmanuel Macron zdobył 27,6 proc. głosów, „prawicowa” Marine Le Pen 23,41 proc. a „lewicowy” Jean-Luc Melenchon 21,95 proc. Tak więc w drugiej turze wyborów za 2 tygodnie zmierzą się – podobnie jak w poprzednich wyborach prezydenckich we Francji w 2017 roku – Macron i Le Pen. 5 lat temu w pierwszej rundzie Macron zdobył 24,01 proc., zaś Le Pen 21,3 proc. W drugiej rundzie Macron pokonał Le Pen zdobywając 66,1 proc.
Wybory we Francji. Waluty bez dużych wahań
Kurs EUR/USD nie reagował w jakiś silniejszy sposób na wynik pierwszej tury wyborów we Francji. W piątek EUR/USD zamknął się na poziomie 1,08777, dziś po godz. 9.00 kurs tej pary walutowej wynosił 1,08818. Kurs amerykańskiego dolara wobec japońskiego jena wyszedł dziś na nowy, najwyższy poziom od 2015 roku i był o milimetry od swego szczytu z czerwca 2015. Jeśli go pokona, to znajdzie się na najwyższym poziomie od 20 lat, co nie zdarzyło się na tej parze walutowej w ciągu minionych przynajmniej 50 lat. Najwyżej od 1,5 roku był dziś kurs amerykańskiego dolara względem dolara tajwańskiego. Złoty dziś rano lekko słabł (EUR/PLN +0,31 proc., USD/PLN +0,14 proc.). Kurs dolara do rosyjskiego rubla, która to waluta Rosji w okresie minionego miesiąca odrobiła prawie całość wojennych strat, rósł dziś rano o 6,07 proc.
Piątkowa sesja na rynku akcji w USA miała dosyć zróżnicowany charakter. Z jednej strony S&P 500 i Nasdaq Composite lekko spadły (o odpowiednio -0,27 proc. i 1,34 proc.), ale średnia przemysłowa Dow Jonesa dla odmiany wzrosła o 0,4 proc. Swój kolejny historyczny rekord ustanowiła Dow Jones Utilities Average, natomiast Dow Jones Transportation Average zamknęła się na najniższym od pół roku poziomie.
Na giełdach Azji i Oceanii dziś rano przeważały spadki. Najsilniejszy notował Hang Seng (-3,29 proc.). Na drugim biegunie był indonezyjski JCI (+0,41 proc.), który ustanowił dziś po raz kolejny swój nowy historyczny rekord.
W Europie najsilniej dziś rano tracił rosyjski RTS (-4,77 proc.). Turecki XU100 był dziś na najwyższym poziomie w swej historii. Niemiecki DAX tracił dziś rano 0,68 proc., zaś francuski CAC 40 0,16 proc. WIG-20 zyskiwał dziś rano +0,44 proc. odbijając się z najniższego od 3 tygodni poziomu.
W wielu krajach rentowności 10-letnich obligacji skarbowych ustanawiały dziś swe nowe cykliczne rekordy. W Azji i Oceanii z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w Australii, Indonezji, Indiach, Korei Południowej i Singapurze. Rentowności 10-latek rządu USA wyszły dziś na najwyższy poziom od stycznia 2019. Z nowymi cyklicznymi szczytami rentowności 10-latek mieliśmy też do czynienia na wielu europejskich rynkach.
Ropa naftowa i Bitcoin tanieją
Ceny kontraktów na ropę naftową spadały dziś rano o ponad 2 proc., zbliżając się do swoich minimów z okresu minionego miesiąca. W piątej najwyżej od 11 lat były ceny kontraktów na uran na Comexie. Swój historyczny rekord ustanowiły w piątek ceny kontraktów na owies. Do poziomu swego szczytu z 2018 roku doszły ceny kontraktów na sok pomarańczowy. Kurs bitcoina względem USD spadał dziś rano o 0,84 proc.