Interkonektor Polska-Litwa ruszy na dniach. Znamy możliwości przesyłu
Przypomnijmy, że Polski system przesyłowy gazu, zarządzany przez operatora Gaz-System liczy prawie 11,4 tys. km gazociągów. W zeszłym roku przepłynęło nim 19,3 mld metrów sześciennych gazu, a z uwzględnieniem gazu przesłanego do i z magazynów – 21,3 mld metrów sześciennych. Polski system przesyłowy gazu jest połączony z systemami sąsiednich krajów – z Niemcami poprzez interkonektor w Lasowie (oraz tzw. fizyczny rewers na gazociągu jamalskim, który umożliwia tłoczenie gazu w obu kierunkach), a z Czechami w Cieszynie. Tymczasem już na dniach dojdzie do uruchomienia gazociągu Polska-Litwa.
Połączenie gazociągowe (GIPL) pomiędzy Polską a Litwa ma rozpocząć pracę 1 maja. Jak poinformował w środę w RMF FM Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, możliwości przesyłu gazociągu to 2,5 mld metrów sześciennych rocznie. Jak podaje „Rzeczpospolita”, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) dostarczy w przyszłym miesiącu przez terminal LNG w Kłajpedzie pierwszy ładunek, który nowym gazociągiem dotrze do Polski.
Litwa: Polska poradzi sobie bez rosyjskiego gazu
Litwa podobnie jak Polska odmówiła Rosji płatności za gaz w rublach, co doprowadziło do zakręcenia przez Kreml kurka z surowcem. Minister energii Litwy Dainius Kreivys uważa, że w przypadku Polski wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu „nie jest bolesne z kilku powodów”.
– Po pierwsze Polska do tej pory już wystarczająco zapełniła swoje magazyny podziemne. Po drugie Polska ma terminal LNG a zużycie gazu jest obecnie niskie. Po trzecie w październiku zostanie otwarty gazociąg Baltic Pipe, który będzie importował większość potrzebnego gazu z Norwegii – powiedział w środę Kreivys, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.
Kreivys uważa, że w przyszłości cena gazu może tylko nieznacznie wzrosnąć, jeśli kraje europejskie odrzucą gaz Gazpromu.
Interkonektor gazowy Polska-Litwa ruszy na początku maja, tymczasem latem ma zostać uruchomiony interkonektor ze Słowacją. Z danych przekazanych przez ministra Piotra Naimskiego wynika, że ma on możliwość przesyłania 5-6 mld metrów sześciennych gazu rocznie.