Giełdy nadal dołują. Na decyzję Fed nerwowo zareagowały także kryptowaluty
Nadal trwa bessa na globalnym rynku obligacji skarbowych. Dziś rano rentowności 10-latek osiągnęły swe nowe cykliczne maksima w Australii, Indonezji, Indiach, Południowej Korei, Singapurze. Rentowności 10-latek rządu USA dziś rano (3,145 proc.) były już blisko swego 11-letniego maksimum ustanowionego w październiku 2018 (3,261 proc.).
W wielu krajach Europy po piątkowych cyklicznych rekordach rentowności 10-latek rosły również dziś rano. Rentowności polskich 10-letnich obligacji skarbowych (6,96 proc.) były dziś najwyżej od czasu paniki z wywołanej jesienią 2008 bankructwem banku Lehman Brothers.
Na rynkach akcji Azji i Oceanii za wyjątkiem Shanghai Composite Index i Shanghai B-Share Index minimalnie rosnących po publikacji lepszych od oczekiwań danych na temat handlu zagranicznego Chin w kwietniu dominowały spadki. Najwięcej – 4,34 proc. – tracił indonezyjski JCI. Najniżej od sierpnia ub.r. był dziś nowozelandzki NZX50.
W Europie również rano przeważały spadki (DAX –0,33 proc., CAC 40 –0,57 proc.). Ceny kontraktów na główne amerykańskie indeksy spadały dziś rano o ok. 1 proc. Kontrakty na Nasdaq 100 i Russell 2000 były dziś rano najniżej od roku.
Warszawska giełda nadal dołuje
WIG-20 spadał dziś rano ok. 9:40 o 0,56 proc. Wśród jego składników najtańsze od 1,5 roku były akcje KGHM. O prawie 11 proc. drożały dziś rano akcje Arctic Paper, wychodząc na najwyższy poziom od 12 lat.
Cena kontraktów na ropę naftową po wyjściu w piątek na najwyższy poziom od końca marca dziś rano spadała (WTI -1,38 proc., Brent -1,82 proc.). Taniała miedź (-2,26 proc.) i metale szlachetne (złoto –0,72 proc.).
Amerykański dolar ponownie drożał dziś rano w stosunku do wielu walut. W Azji i Oceanii ustanawiał swe nowe cykliczne maksima względem walut Chin, Izraela, Indonezji, Południowej Korei, Malezji, Nowej Zelandii, Singapuru, Tajlandii i Tajwanu. Na kolejne 20-letnie maksimum wyszedł dziś kurs USD względem japońskiego jena. W Europie nowe cykliczne maksima amerykański dolar ustanawiał dziś rano względem brytyjskiego funta i szwajcarskiego franka. Kurs EUR/USD (-0,32 proc.) ciągle próbował utrzymać się powyżej poziomu 1,05.
Kryptowaluty nurkują. Gonią tonącego Bitcoina
Złoty lekko słabł wobec dolara (USD/PLN +0,33 proc.) i minimalnie umacniał się wobec euro (EUR/PLN -0,06 proc.) dziś rano. Kurs BTC/USD (33539 USD) atakował dziś rano poziom swego styczniowego minimum (33263 USD). Gdyby je przełamał w dół, to znalazłby się na najniższym poziomie od lipca ub.r.