Waloryzacja rent i emerytur w przyszłym roku. Są pierwsze szczegóły
– Strona rządowa, zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów w dniu 26 maja 2022 r. „Propozycją zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r”. zaproponowała pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. – czytamy w uzasadnieniu, którego treść przytacza serwis ISBnews.
Przypomnijmy, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.
Nieudane negocjacje
Zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent, w części dotyczącej realnego wzrostu płac, jest przedmiotem negocjacji rządu z partnerami społecznymi z Rady Dialogu Społecznego (RDS). Na razie jednak niepowodzeniem zakończyły się próby wypracowania wspólnego stanowiska w tej kwestii (nie udało się to 8 czerwca, podczas posiedzenia Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych RDS, jak również trzy tygodnie później podczas Plenarnego posiedzenia RDS).W związku z tym rząd ma obowiązek określić w terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji, w drodze rozporządzenia, wysokość tego zwiększenia, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny, podsumowano.
Przyjęcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. spodziewane jest w III kwartale br.