Budowa elektrowni jądrowych w Polsce. Oferta Amerykanów
Prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik poinformował w rozmowie z portalem WNP.pl, że na przełomie czerwca i lipca tego roku Westinghouse i Bechtel przekazał stronie polskiej techniczne studium wykonalności budowy elektrowni jądrowych w Polsce, tzw. raport Front-End Engineering and Design (FEED).
– Ten raport to techniczna część amerykańskiej oferty dla polskiego rządu i jeden z elementów realizacji umowy międzyrządowej pomiędzy Polską a USA w zakresie współpracy na rzecz rozwoju programu energetyki jądrowej, która weszła w życie w lutym 2021 r. Na początku września br., polskiemu rządowi została przedstawiona całościowa propozycja, tzw. CER (Concept Execution Report), zawierająca oprócz części technicznej również komponent finansowania polskiego projektu jądrowego ze strony instytucji amerykańskich – powiedział prezes Westinghouse Polska.
– Amerykańska propozycja dot. budowy elektrowni jądrowych w Polsce została przekazana stronie polskiej zgodnie z umową międzyrządową. Aktualnie strony są na końcowym etapie doprecyzowania ostatecznego brzmienia dokumentu – dodał.
Kowalik podkreśla, że polski rząd będzie miał do dyspozycji solidne opracowanie i przesłanki do tego, aby podjąć decyzję o wyborze dostawcy technologii dla realizacji programu polskiej energetyki jądrowej jeszcze w tym roku.
Jaki udział polskiego przemysłu?
Westinghouse stawia na udział polskiego przemysłu w budowie elektrowni. – W przypadku pierwszego bloku AP1000 udział polskiego przemysłu prognozujemy na poziomie ok. 50 proc., w przypadku kolejnych jednostek zakładamy, że ten udział będzie rósł – podkreśla Kowalik.