Tauron oświadczył, że ma zapasy węgla na całą zimę
W komunikacie spółka poinformowała, że na wniosek wspólnot, spółdzielni i zarządców budynków uruchomiła dostawy ciepła do kolejnych budynków w miastach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.
– Przygotowania do sezonu grzewczego, we wszystkich naszych jednostkach, rozpoczynają się z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby w pełni zabezpieczyć dostawy ciepła w sezonie grzewczym. Nasi klienci nie muszą obawiać, aktualny stan zapasów węgla dla naszych elektrociepłowni i ciepłowni oraz zawarte kontrakty, pozwolą na utrzymanie ciągłości dostaw ciepła przez cały sezon grzewczy 2022/2023 – zapewnił Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.
Ciepło dla 800 tys. mieszkańców
Z ciepła sieciowego dostarczanego przez firmę korzysta ponad 800 tysięcy mieszkańców, przede wszystkim metropolii śląsko-dąbrowskiej. Podstawowe jednostki wytwórcze to elektrociepłownie w Katowicach, Tychach, Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach oraz ciepłownie w Olkuszu, Zawierciu i w Kamiennej Górze opierają się na produkcji ciepła z węgla. W tym roku w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej TAURON Ciepło przyłączy do sieci ciepłowniczej kolejne budynki na łączną moc cieplną ponad 40 MWt..
– Sezon grzewczy jest pojęciem umownym. Nasi klienci sami decydują, kiedy ogrzewanie zostanie włączone, składając indywidualnie wnioski. W okresie przejściowym, na początku jesieni, kiedy temperatury zewnętrzne są jeszcze zmienne, dostawy ciepła do mieszkań reguluje automatyka pogodowa, która umożliwia włączenie i wyłączenie dostaw do budynku w zależności od temperatury zewnętrznej – Marcin Staniszewski, prezes zarządu TAURON Ciepło.
Ciepłownictwo jest branżą całkowicie regulowaną, wysokość opłat za ciepło sieciowe jest uzależniona od decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Ostateczna decyzja dotycząca zmiany cen w taryfie dla ciepła należy do URE.
– Dzięki działaniom osłonowym podjętym przez rząd wynikającym z „Ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw” klienci TAURON Ciepło otrzymają dostawy ciepła sieciowego w akceptowalnej społecznie cenie. Ewentualne wzrosty cen dla gospodarstw domowych na pewno nie będą wyższe niż te wynikające z Ustawy – wyjaśnia Paweł Szczeszek.
W ubiegłym sezonie grzewczym TAURON wyprodukował około 9,5 milionów GJ (gigadżuli) ciepła.