Pieniądze z KPO coraz bliżej? Są ustalenia operacyjne
Jak wyjaśnia Komisja Europejska w oświadczeniu wysłanym redakcji PAP, ustalenia operacyjne to umowa techniczna, która określa dowody potrzebne do wykazania, że osiągnięto różne etapy i cele pośrednie oraz w jaki sposób będzie wyglądała współpraca z każdym państwem członkowskim w celu monitorowania realizacji każdego KPO.
Kamienie milowe
Taka umowa jest konieczna, aby państwo członkowskie mogło złożyć pierwszy wniosek o pieniądze przyznane w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Warunkiem jest oczywiście wypełnienie kamieni milowych, które określono we wcześniejszych umowach.
„W przypadku Polski są to kamienie milowe związane ze wzmocnieniem niektórych aspektów niezależności polskiego sądownictwa oraz wykorzystaniem Arachne, narzędzia informatycznego wspierającego państwa członkowskie w ich działaniach zwalczania nadużyć finansowych. Bez spełnienia tych kamieni milowych żadna płatność nie jest możliwa. Komisja będzie miała wtedy do dwóch miesięcy na rozpatrzenie tego wniosku o płatność i przedstawienie wstępnej oceny Komitetowi Ekonomiczno-Finansowemu Rady, który z kolei powinien przedstawić swoją opinię w ciągu miesiąca” — czytamy w wyjaśnieniach KE.
KPO Polski
Negocjacjom z KE ciągle sprzeciwia się Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, ale inne stronnictwa w Zjednoczonej Prawicy mają w tej kwestii przewagę, co w ostatnich tygodniach sprawiło, że rząd zmienił narrację dotyczącą KPO i jest gotowy rozmawiać z Brukselą.
„Największym problemem w rozmowach z Brukselą nie są nasze propozycje, ale wiarygodność drugiej strony. To jest pytanie, czy tam w ogóle chodzi o jakieś konkretne sprawy, czy wyłącznie o to, aby pomóc radykalnie opozycji w zwycięstwie” – powiedział niedawno w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.