Prezes KGHM o wyzwaniach inwestycyjnych i wizji rozwoju
Tomasz Zdzikot objął funkcję prezesa zarządu KGHM Polska Miedź S.A. w listopadzie 2022 roku. Od początku swojej kadencji skupia się przede wszystkim na skutecznym zarządzaniu procesami wydobywczymi i produkcyjnymi, by utrzymać stabilne wyniki spółki, a także na inwestycjach, które pozwolą KGHM na dynamiczny rozwój.
– KGHM to siódmy największy producent miedzi na świecie. To jeden z najlepszych światowych zespołów w branży wydobywczej. Rolę prezesa tej spółki traktuję bardzo odpowiedzialnie. Chcę robić wszystko, by tworzyć impulsy do rozwoju całej załodze, całej firmie – mówi Tomasz Zdzikot.
Prezes KGHM podkreśla, że chociaż obecna sytuacja makroekonomiczna jest trudna, na co wpływ mają wciąż trwające reperkusje pandemii, wojna w Ukrainie, czy przede wszystkim kryzys energetyczny, paradoksalnie właśnie teraz warto inwestować. Po to, by kłaść właściwy fundament pod biznes jutra. Tomasz Zdzikot uważa, że transformacja energetyczna to dla miedziowej spółki nie tylko wyzwanie, ale także wielka szansa.
– Zielone technologie, rozwój sztucznej inteligencji czy rozwój sieci 5G – te nowoczesne procesy łączy jedno – miedź – dodał Tomasz Zdzikot.
W wizji prezesa niezwykle istotne miejsce zajmuje rozwijanie potencjału wydobywczego i produkcyjnego KGHM. Dlatego też prowadzony jest i kontynuowany będzie Program Udostępniania Złoża, a także realizowane są prace eksploracyjne, które mają na celu rozpoznawanie nowych złóż. Przykład tych działań to projekt Głogów Głęboki Przemysłowy, gdzie wydrążony został szyb, który jest najgłębszym wyrobiskiem górniczym w Polsce. Budowniczy z Grupy Kapitałowej KGHM zeszli do poziomu 1350 metrów.
Transformacja technologiczna – i energetyczna
Rozwój wydobycia i produkcji nie może się dziś odbywać bez współudziału najnowszych technologii. Dlatego też jedna ze spółek KGHM, Centrum Analityki, prowadzi intensywne prace nad rozwojem maszyn wykorzystujących sztuczną inteligencję. Niezwykle istotne miejsce wśród inwestycyjnych celów obecnego zarządu zajmuje też transformacja energetyczna.
– KGHM jest drugim największym konsumentem energii elektrycznej w Polsce. Dążymy więc do tego, by dywersyfikować źródła energii, w tym aktywnie korzystać z OZE. Tak aby nasza spółka była bardziej samowystarczalna i tym samym jeszcze bardziej konkurencyjna.
Zapewnienie stałych i pewnych dostaw energii w tak strategicznej spółce jak KGHM to kluczowe zadanie odpowiedzialnego managera – podkreśla prezes spółki.
Projekty miedziowego giganta związane z transformacją są bardzo ambitne. Dość powiedzieć, że do 2030 roku KGHM planuje pozyskiwać połowę potrzebnej energii z własnych źródeł.
Miedziowy gigant projektuje i buduje instalacje energetyczne w lokalizacjach dogodnych pod kątem bezpośredniego przyłączenia się do oddziałów konsumujących energię. Prowadzi obecnie 10 projektów fotowoltaicznych. W ubiegłym roku złożył pierwszy w Polsce wniosek o ocenę technologii małego modułowego reaktora (SMR) do Państwowej Agencji Atomistyki. Plany inwestycyjne koncernu obejmują również Morską Energetykę Wiatrową. W tym obszarze KGHM współpracuje z TotalEnergies Renewables na podstawie zawartego porozumienia o współpracy strategicznej.
Istotne miejsce w KGHM zajmują też technologie fotowoltaiczne. Spółka, dzięki elektrowni w wielkopolskich Żukach, pozyskuje 5,2 megawatów energii. Planowana jest też budowa elektrowni fotowoltaicznej na terenie Piaskowni Obora oraz budowa zespołu takich elektrowni przy Hucie Miedzi Głogów. Za sprawą uruchomionej właśnie instalacji fotowoltaicznej w rejonie operacji spółki w Atacama, chilijska kopalnia Sierra Gorda należąca do KGHM staje się w stu procentach zasilana ze źródeł odnawialnych.
Skuteczne inwestycje pozwalają budować stabilność. Nawet w obliczu makroekonomicznych zawirowań. I to właśnie będziemy czynić w KGHM. W wymiarze wydobycia, produkcji, energetyki i innych – puentuje Tomasz Zdzikot.
Prezes Tomasz Zdzikot zwraca uwagę, że miedź jest surowcem, bez którego transformacja i zrównoważony rozwój nie będą możliwe a to daje ogromne możliwości i szanse na rozwój gospodarczy Polski.