Egzotyczna umowa miała być nadzieją dla Europy. Pozostał niesmak
Włochy podpisały z Libią kontrakt w sprawie sprzedaży gazu na sumę 8 miliardów euro. Umowę z libijską państwową firmą Noc zawarł włoski koncern energetyczny Eni podczas wizyty premier Giorgii Meloni w Trypolisie w ostatni weekend – pisały 30 stycznia włoskie media. Szefowa rządu Włoch złożyła wizytę w Libii wkrótce po swej podróży do Algierii. Celem obu misji było zacieśnienie współpracy z jednymi z głównych dostawców gazu w związku z procesem odchodzenia od importu surowca z Rosji. Ekonomiczny dziennik „Il Sole-24 Ore” określił porozumienie mianem „historycznego”.
Umowa, której nie było
Produkcja miałaby się rozpocząć dopiero w 2026 r., a kontrakt obowiązywałby przez 25 lat.
Upłynęło kilka dni i okazuje się, że o sukcesie mówić trudno: niczego nie ustalono. Choć włoscy politycy zapewniali, że porozumienie określa zasady współpracy, to żadnych konkretów nie ma.
– Ta umowa jest nielegalna. Nie gwarantuje równości między stronami kontraktu, Włochami i Libią. A do tego wszystkiego została zawarta za plecami ministerstwa ropy i gazu, bez akceptacji rządu oraz przy naruszeniu porozumienia zawartego jeszcze w 2008 roku – powiedział cytowany przez „Rzeczpospolitą” minister Mohamed Aoun.
Zawiłości w libijskiej polityce
Jak to możliwe, że umowa zawarta w obecności najważniejszych polityków okazała się wydmuszką? „Rz” wyjaśnia, że w Libii funkcjonują dziś dwa rządy – w Trypolisie jest to tak zwany Rząd Jedności Narodowej, na którego czele stoi al-Dbeibah, a na wchodzie kraju, w w Tobruku, Rząd Stabilności Narodowej. Jak łatwo się domyślić, oba rządy się wzajemnie nie uznają.
„Taka jest dzisiejsza Libia: po obaleniu Muammara Kadafiego rządy w Trypolisie zmieniały się, jak w kalejdoskopie” – podsumowuje tę sytuację „Rz”. W liczącym zaledwie 6,7 mln ludzi istnieje wiele paramilitarnych organizacji zbrojnych, które reprezentują kiełkujące nieustannie różne organizacje plemienne.