RPP podjęła decyzję ws. poziomu stóp procentowych
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopę referencyjną na poziomie 6,75%, podał bank centralny. O godz. 14:30 zostanie opublikowany komunikat po posiedzeniu Rady, podano także.
Konsensus rynkowy przewidywał pozostawienie stóp procentowych na obecnym poziomie.
Stopy procentowe bez zmian
Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:
- stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej
Na środę, 7 czerwca br., na godz. 15:00 zaplanowano konferencję prasową prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego.
RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. (z poziomu 0,1%) do września 2022 r. W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.
Obniżki stóp procentowych przed wyborami?
Od kilku miesięcy trwają dyskusje dotyczące możliwości obniżki stóp procentowych w tym roku. Członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Gabriela Masłowska przyznała w niedawnym artykule dla Radia Maryja, że jest na to szansa. — Przewidywany, dalszy, dość wysoce prawdopodobny spadek presji inflacyjnej otwiera drogę do podejmowania coraz bardziej intensywnych rozważań o potrzebie redukcji stóp procentowych. Generalnie rzecz biorąc, sądzę, że prawdopodobieństwo rozpoczęcia w tym roku fazy obniżek stóp procentowych w Polsce staje się coraz większe – napisała Masłowska.
Według wicepremiera, ministra finansów w rządzie Donalda Tuska Jacka Rostowskiego, RPP obniży stopy procentowe przed wyborami parlamentarnymi (prawdopodobnie odbędą się w październiku), po to by, po wyborach dokonać podwyżki. – Jestem prawie pewny, że Rada Polityki Pieniężnej już aktywnie pracuje nad obniżeniem stóp procentowych, żeby po wyborach je podnieść – powiedział w Porannej Rozmowy Gazeta.pl były szef resortu finansów.
Dopytywany o to, czy RPP może obniżyć przed wyborami stopy procentowe politycznie, Rostowski odpowiedział krótko: „tak". – To w tej chwili jest Rada Polityki Pisowskiej – powiedział minister finansów w latach 2007-2013.