ZUS wstrzymuje wypłatę 500 plus Ukraińcom. Powód jest jeden
Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Paweł Żebrowski poinformował, że od 1 czerwca wstrzymano wypłatę 18 tys. świadczeń wychowawczych dla obywateli Ukrainy. Ma to związek z ich wyjazdem z Polski.
Co zrobić, by wznowić wypłaty 500 plus?
W komunikacie przesłanym Polskiej Agencji Prasowej Żebrowski wyjaśnia, że ZUS ma ustawowy obowiązek wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego dla uchodźcy z Ukrainy od razu po jego wyjeździe z Polski.
Rzecznik ZUS podkreśla, że zawieszenie świadczenia nie jest równoznaczne z pozbawieniem prawa do wypłaty. – To ma charakter tymczasowy. Wszystko zmieni się, jeżeli dana osoba powróci do Polski w ciągu 30 dni i informacja ta zostanie odnotowana w rejestrze Straży Granicznej. W takim przypadku obywatel Ukrainy nie traci legalności pobytu w Polsce, a wypłata świadczenia jest wznawiana łącznie z wyrównaniem za wstrzymany miesiąc, o ile są spełnione pozostałe warunki uprawniające do tego świadczenia – tłumaczy Żebrowski.
Rzecznik ZUS przyznaje, że do Zakładu zgłaszają się osoby, które utraciły legalność pobytu, mimo że wróciły do Polski w ciągu 30 dni od wyjazdu. – Osoby takie prawdopodobnie podczas przekraczania granicy nie okazały dokumentu elektronicznego diia.pl i nie zgłosiły korzystania z ochrony czasowej. W rezultacie po 30 dniach, licząc od dnia wyjazdu, tracą one legalność pobytu, a w konsekwencji prawo do świadczeń – wyjaśnia Żebrowski.
Jak uniknąć takiej sytuacji? Rzecznik radzi, by każdorazowo przy wyjeździe informować przedstawicieli służb o zamiarze wjazdu w związku z korzystaniem w Polsce z ochrony czasowej oraz każdorazowo okazać dokument diia.pl. – Osoba, która nie dopełniła tych formalności i utraciła legalność pobytu, powinna zgłosić się do komendanta placówki Straży Granicznej na przejściu granicznym, które przekroczyła, z prośbą o sprostowanie danych w rejestrze SG i przywrócenie legalności pobytu – wskazuje rzecznik ZUS.
Zgłoszenie takie należy wysłać na adres mailowy konkretnej placówki granicznej (wykaz adresów mailowych jest dostępny na stronie internetowej Straży Granicznej). Następnie należy poinformować ZUS (w dowolnej placówce lub na infolinii), że dokonało się takiego zgłoszenia. Gdy Zakład otrzyma tę informację, a dane w rejestrze SG się zaktualizują, nastąpi wznowienie wypłaty świadczenia wraz z wyrównaniem za okres, za który przywrócono legalność pobytu.