Wynagrodzenia rosną. Są najnowsze dane
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w październiku wzrosło o 12,8 proc. w ujęciu rocznym, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło o 0,1 proc. rok do roku. W ujęciu miesięcznym przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 2,2 proc. i wyniosło 7 544,98 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym pozostało bez zmian i wyniosło 6 494,1 tys. etatów.
Wzrost pensji wyższy niż sądzono
Wtorkowe dane zaskoczyły analityków. Ekonomiści spodziewali się, że roczny wzrost wynagrodzeń wyniesie 11,8 proc. Nie spodziewali się także spadku zatrudnienia, większość analityków uważała, że pozostanie niezmienione.
„Zatrudnienie w październiku nieznacznie spadło w porównaniu z ubiegłym rokiem (-0,1 proc.). Od początku 2023 r. liczba etatów w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyła się o 36 tysięcy. Słabsza dynamika zatrudnienia to efekt ograniczania rekrutacji związany ze spowolnieniem gospodarczym” – pisze na Twitterze Polski Instytut Ekonomiczny.
Przemysł się odbija
Wraz z danymi o wynagrodzeniach GUS opublikował informacje dotyczące kondycji polskiego przemysłu. "W październiku br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 1,6 proc. w porównaniu z październikiem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 6,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu z wrześniem br. wzrosła o 4,1 proc. W okresie styczeń-październik br. produkcja sprzedana przemysłu była o 1,5 proc. niższa w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku, kiedy notowano wzrost o 11,6 proc. w stosunku do porównywalnego okresu poprzedniego roku" – czytamy w komunikacie.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w październiku produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,8 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,1 proc. niższym w porównaniu z wrześniem. Jednocześnie ceny producentów spadły o 4,1 proc. w skali roku i 0,5 proc. w ujęciu miesięcznym.