Urlop na pół etatu. Ile urlopu przysługuje na 1/2 etatu?
Pracownik zatrudniony na pół etatu może korzystać z tych samych przywilejów, co pracownik zatrudniony w ramach całego etatu – w tym także z urlopu wypoczynkowego. Przy ustalaniu prawa do urlopu wypoczynkowego brany jest pod uwagę nie tylko wymiar zatrudnienia, ale również staż pracy. Czym umowa o pracę na pół etatu różni się od tej na cały etat i jakie przywileje niesie pracownikowi?
Komu przysługuje urlop wypoczynkowy?
Prawo do urlopu wypoczynkowego posiadają wszyscy pracownicy zatrudnieni w ramach umowy o pracę. Liczba należnych dni jest jednak uzależniona od stażu pracy.
W przypadku osób, które dopiero rozpoczynają ścieżkę zawodową i podjęły swoją pierwszą pracę, za każdy przepracowany dzień należy im się 1/12 wymiaru urlopu (dokładnie 1,67 dnia).
W przypadku stażu pracy krótszego niż 10 lat pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu, a w przypadku stażu pracy dłuższego niż 10 lat pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu.
Od czego zależy staż pracy?
Staż pracy uzależniony jest nie tylko od stażu zatrudnienia, ale również od okresu nauki. Do stażu pracy wlicza się:
-
ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej – 3 lata,
- ukończenie liceum – 4 lata,
- ukończenie technikum lub średniej szkoły zawodowej – 5 lat,
- ukończenie szkoły policealnej – 6 lat
- ukończenie szkoły wyższej – 8 lat.
Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu?
Pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Osoby zatrudnione na pełen etat mogą skorzystać z 20 lub 26 dni wolnych w ciągu roku, co jest uzależnione od stażu pracy.
Na podstawie Ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1162 osoby zatrudnione na pół etatu mogą skorzystać z 10 lub 13 dni wolnych w ciągu roku.