„Sprawny staż" – szansa na pracę u najlepszych pracodawców
Według danych Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej z 2022 roku, tylko 63,3 proc. osób z niepełnosprawnościami z wykształceniem wyższym podejmuje aktywność zawodową. Dla porównania odsetek osób sprawnych rozpoczynających pracę po studiach stanowi 92,1 proc. Z kolei Raport Forum Odpowiedzialnego Biznesu z 2023 roku wskazuje na niski, 1,5-procentowy wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w przedsiębiorstwach rozwijających kulturę różnorodności w organizacji.
Firmy zdobywają wiedzę, stażyści – doświadczenie
Aby odwrócić ten trend i ułatwić młodym niepełnosprawnym wejście na rynek pracy – Fundacja Integralia zainicjowała program „Sprawny staż”, w którym firmy zyskują wiedzę, jak włączać osoby z niepełnosprawnościami do zespołów, natomiast stażyści zdobywają doświadczenie zawodowe, a w niektórych przypadkach swoje pierwsze zatrudnienie.
„To już trzeci raz, kiedy łączymy potrzeby firm z potrzebami osób z niepełnosprawnościami. Program rozrasta się z roku na rok. Zaczynaliśmy z czterema partnerami, dziś jest ich dwunastu. Doświadczenie dwóch wcześniejszych edycji pokazuje, że 40 proc. stażystów i stażystek zostaje w firmach po zakończeniu programu. Inkluzywność na rynku pracy powoli staje się faktem” – mówi Monika Truszkowska-Bednarek, prezeska Fundacji Grupy ERGO Hestia Integralia.
Co zyskuje pracodawca
Program zapewnia firmom kompleksowe wsparcie merytoryczne związane z organizacją staży. Istotnym elementem są działania rekrutacyjne prowadzone przez Fundację Integralia, które stanowią największą wartość dla przedsiębiorstw. W odpowiedzi na zgłoszone przez firmę oferty stażowe, fundacja zajmuje się znalezieniem odpowiednich kandydatów. Kolejnym działaniem wspierającym pracodawców są specjalistyczne szkolenia dla zespołów przyjmujących stażystę a także doradztwo w zakresie dofinansowań z PFRON (w tym dopłata do wynagrodzeń i zwrot kosztów wyposażenia stanowiska prac) oraz obsługi formalno-prawnej.
Jak przekonuje fundacja, zatrudniając osoby z niepełnosprawnościami firma zyskuje na wielu płaszczyznach. Nie tylko zyskuje lojalnych i zaangażowanych pracowników, ale buduje wizerunek odpowiedzialnego społecznie i troskliwego pracodawcy, oferującego stabilne warunki zatrudnienia. Tym samym firmy wzmacniają markę, zaufanie i reputację wśród pracowników, klientów, kontrahentów oraz społeczności lokalnej.
W tegorocznej edycji programu wśród partnerów projektu znalazły się takie firmy jak: Accenture, Bayer, Credit Agricole, Deloitte, ERGO Hestia, IKEA, mBank, ORLEN, Procter&Gamble, Rossmann, Siemens Healthineers, State Street.
Każda z firm zaoferowała interesujące stanowiska i możliwości rozwoju kompetencji zawodowych. Zainteresowani mają do wyboru trzydzieści miejsc stażowych w wielu obszarach jak: administracja, HR, analiza danych, chemia, finanse, IT, logistyka, marketing i komunikacja, prawo itp.
Kto może skorzystać z oferty?
Tym, co wyróżnia program na tle innych podobnych projektów jest jego ogólnopolski charakter. Oferta skierowana jest do wszystkich studentów i absolwentów do 30. roku życia, niezależnie od miejsca zamieszkania.
Każdy stażysta otrzyma wynagrodzenie w wysokości minimum 4 872 zł brutto za miesiąc stażu w pełnym wymiarze.
Warto dodać, że niektórzy pracodawcy oferują zwrot kosztów zakwaterowania na czas odbywania stażu lub umożliwiają staż w pełni zdalny. Zainteresowani mogą aplikować do programu do 26 maja br.
Patronami przedsięwzięcia są: Karta Różnorodności koordynowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Pracodawcy Pomorza, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska), Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Akademia Leona Koźmińskiego, Magazyn My Company, wyborcza.biz, Radio 357 oraz Life On Wheelz.
Czym zajmuje się Fundacja Integralia?
Fundacja należąca do ERGO Hestii jest jedyną w Polsce fundacją korporacyjną, która w kompleksowy sposób realizuje misję aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Fundacja jest licencjonowaną agencją pośrednictwa pracy. Integralia wspiera osoby z niepełnosprawnościami m.in. poprzez programy stażowe organizowane w ERGO Hestii. Udziela im porad podczas indywidualnych sesji z pośrednikiem pracy, doradcą zawodowym, psychologiem oraz prowadzi sesje coachingowe.
Realizuje także kompleksowe projekty współfinansowane ze środków unijnych i skutecznie wprowadza młode osoby z niepełnosprawnościami na rynek pracy. Do 2023 roku Integralia objęła wsparciem 1471 osób, spośród których 453 zostało zatrudnionych.
Warsztaty o funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnościami
Fundacja organizuje dodatkowo warsztaty „Zmień Perspektywę” na temat komunikacji i funkcjonowania osób z niepełnosprawnością. Spotkania pomagają w przełamaniu szkodliwych stereotypów i przezwyciężeniu lęków. W ciągu sześciu lat w warsztatach wzięło udział 7471 osób, w tym pracownicy oraz partnerzy biznesowi ERGO Hestii.
Ponadto działająca od ponad 20 lat fundacja uczestniczy w konferencjach, spotkaniach dla przedstawicieli biznesu, dzieląc się najlepszymi praktykami w zakresie włączania osób z niepełnosprawnościami w struktury firmy. Od kilku lat są one prezentowane w raportach Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Dwukrotnie zostały również wyróżnione brązową tarczą podczas Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych.
Dodatkowe informacje o projekcie „Sprawny staż” dostępne są na stronie internetowej www.sprawnystaz.pl.