Posłowie pochylą się nad zakazem handlu. Organizacja handlowców mówi „nie”
W środę 12 czerwca odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. „Twarzą” projektu jest poseł Polski 2050 Ryszard Petru, który złożył projekt nowelizacji w marcu tego roku. Wcześniej apelował do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o przygotowanie projektu nowelizacji. Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wyraźnie zapowiedziała, że nie przyłoży ręki do zmian w branży, w której pracują przede wszystkim kobiety – a które utrudnią zawodową sytuacje kobiet.
Petru proponuje zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedziele
Projekt przygotowany przez Ryszarda Petru nie znosi w całości zakazu handlu w niedziele, ale zwiększa liczbę niedziel handlowych do dwóch w miesiącu (sklepy mogłyby być otwarte w pierwszą i trzecią niedzielę). Dziś zakupy możemy zrobić tylko w siedem niedziel rocznie, więc byłaby to ogromna zmiana. Ale czy oczekiwana?
Nie chce tego największa organizacja zrzeszająca przedstawicieli handlu.
„Polska Izba Handlu jako najszersza reprezentacja handlu w Polsce jest przeciwna postulowanym zmianom w zakresie handlu w niedziele. Będziemy wnosić o odrzucenie projektu w całości i zachowanie obecnie istniejących rozwiązań” — poinformowała PIH.
Organizacja przekonuje, że obecne przepisy są korzystne dla zdecydowanej większości małych i średnich przedsiębiorców działających w handlu, dla których największym zagrożeniem są duże sieci dyskontowe. „Istniejący katalog wyłączeń, przede wszystkim z tym pozwalającym właścicielom małym sklepów stanąć za ladą w niedzielę, to sposób, aby mniejsi przedsiębiorcy mogli nawiązać walkę konkurencyjną z dużymi podmiotami” – powiedział w rozmowie z Portalem Spożywczym Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu.
200 proc. wynagrodzenia dla pracujących w niedziele
Trzecia Droga chciałaby, aby za pracę w niedzielę przysługiwało pracownikom 200 proc. wynagrodzenia oraz dzień wolny w okresie 6 dni przed lub po pracującej niedzieli. Takie zastrzeżenie nie podoba się innej organizacji branżowej, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.
– Polityka płacowa każdej z firm powinna być zgodna z kodeksem pracy, a ewentualne dodatkowe rozwiązanie powinny pozostać w gestii każdego przedsiębiorstwa – oceniła Renata Juszkiewicz, dyrektor generalna POHiD, w rozmowie z Portalem Spożywczym.